Նիկոլ Փաշինյանը կոռեկտության կոչ արեց ռուսական հեռուստաալիքներին
Հայ-ռուսական հարաբերությունները նորմալ են, բայց ռուսական հեռուստաալիքները մեղադրում են ինչ-որ բանի մեջ, այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Այդպես նա արձագանքեց դիտարկմանը, որ ռուսական պետական հեռուստաալիքներով իրեն մեղադրում են, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ քաղաքական հետապնդում է իրականացվում։
Նա նշեց, թե ինչպես հայկական, այնպես էլ ռուսական լրատվամիջոցները Հայաստանում ազատ են։
«Չնայած հիմա կարծիքներ կան, որ պետք չէ օտարերկրյա լրատվամիջոցները Հայաստանում լինեն նույնքան ազատ, որքան  հայաստանյան լրատվամիջոցները», - ասաց նա։
Վարչապետը նշեց, որ յուրաքանչյուր հեռուստաընկերություն, յուրաքանչյուր պետություն պետք է շատ հստակ գիտակցի, որ եթե հեռարձակվում են որևէ այլ երկրի տարածքում, դա որոշակի կոռեկտության սահմաններ է ենթադրում։
«Պետք է պահպանվի, հակառակ դեպքում, մենք սխալ դաշտ կընկնենք։ Ես կարծում եմ, որ, հնարավոր է, ռուսաստանյան հեռուստաընկերությունները այս խնդիրը հաշվի առնեն ու համապատասան հետևություններ անեն», - ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ գործը դատական փուլ կմտնի ու միջազգային հանրությունը հնարավորություն կունենա տեսնելու։
Հարցին՝ կարելի՞ է ենթադրել, որ Ռուսաստանն իր աջակցությունն է հայտնում Ռոբերտ Քոչարյանին, Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանեց. «Ես չեմ կարող ենթադրություններ անել, ճիշտ կլինի այդ հարցով Ռուսաստանին դիմեք»։

Armenia’s PM calls on Russian TV channels to display correctness
Armenian-Russian relations are normal, but Russian TV channels are accusing me of something, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan told the reporters today, responding to the comment that Russian state TV channels accuse him of political persecution against Armenia’s second president Robert Kocharyan.
He said that both Armenian and Russian mass media in Armenia are free.
“Though there are some opinions that foreign mass media should not be as free in Armenia as the Armenian mass media are,” Pashinyan stressed.
The premier noted that each TV company, each state must very clearly understand that while being broadcasted in the territory of other country they should display some correctness.
“This correctness should be kept as in the opposite case we will fall into a wrong field. I think, it is possible for the Russian TV companies to consider the issue and make corresponding conclusions,” Pashinyan said.
He stressed that the case will enter the phase of trial and the international community will have a chance to see.
As to whether it is possible to suppose that Russia expresses its support to Robert Kocharyan, Pashinyan said, “I cannot make suppositions, it will be right to apply to Russia with the issue.”