Ոչ մեկի մոտ կասկած չկա, որ պարոն Փաշինյանը և «Իմ քայլը» Հանրապետության հրապարակը ցանկության դեպքում նորից կլցնի. Ալեն Սիմոնյան
22/05/2019 13:22
Այսօր խորհդրարանում լրագրողները Աժ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանին հուշել են, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ դատարանները փակելու կոչին արձագանքել է 1100 մարդ։
«Ներողություն, էդ 1100 մարդ, որ ասում են, ինձ հիշեցնում է Սերժ Սարգսյանի վախտ, որ ասում էին՝ դե լավ, հրապարակում քիչ մարդ կա։ Խոսքն այն մասին է, որ ակցիա է եղել, որը վերաբերել է ամբողջ հանրապետությանը։ Ոչ մեկի մոտ, կարծում եմ, կասկած չկա, որ պարոն Փաշինյանը և «Իմ քայլը» դաշինքը ցանկության պարագայում Հանրապետության հրապարակը նորից կլցնի, որովհետև մենք ժողովրդի հետ համագործակցում ենք ու ներկայացնում ենք ժողովրդին», - հայտարարեց Ալեն Սիմոնյանը։
Հիշեցնենք՝ դատարանների փակելու ակցիայի մասնակիցների թիվը հրապարակել էր «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպությունը։
Այդուհանդերձ, ըստ Սիմոնյանի, այն, որ բոլոր դատարանները փակ են եղել ու չեն աշխատել «խոսուն է». «Մենք որ մեր քայլերը սկսում էինք, 10-13 հոգի էինք, բայց ներկայացնում էինք մարդկանց կարծիքը, չէ՞»։
Անդրադառնալով վարչապետի՝ դատարաններն արգելափակելու կոչին, ԱԺ փոխնախագահը պնդեց, որ արդարադատության իրականացմանը որևէ միջամտություն կամ խոչընդոտ չի եղել։
«Դա քաղաքական ակցիա էր։ Ի դեպ, նման քաղաքական ակցիա տեղի էր ունեցել նաև հեղափոխության օրերին», - ասաց ԱԺ փոխնախագահը։

Ни у кого нет сомнения, что господин Пашинян и блок «Мой шаг» при желании снова заполнят площадь Республики – Ален Симонян
22/05/2019 14:38
Сегодня журналисты напомнили вице-спикеру Национального Собрания Алену Симоняну о том, что на призыв премьер-министра Армении Никола Пашиняна заблокировать все суды в республике откликнулись 1100 человек.
«Извините, но 1100 человек, о которых вы говорите, напоминают мне времена Сержа Саргсяна, когда заявляли, что на площади собралось мало людей. Речь идет об акции, которая касалась всей республики. Считаю, что ни у кого нет сомнения в том, что господин Пашинян и блок «Мой шаг» при желании снова заполнят площадь Республики, поскольку мы сотрудничаем с народом и представляем народ», - заявил Ален Симонян.
Напомним, данные о числе участников акции опубликовала общественная организация «Объединение информированных граждан». Согласно проведенному мониторингу, на призыв премьер-министра Армении откликнулись около 1100 человек.
Тем не менее, по словам Симоняна, факт «налицо» – все суды были заблокированы и не работали: «Когда мы начинали свои шаги, нас было 10-15 человек, но мы представляли мнение людей, разве не так?»
Касаясь призыва премьер-министра Армении заблокировать все суды в республике, вице-спикер парламента подчеркнул, что какого-либо вмешательства и препятствования реализации правосудия не допущено.