Այսօրվա բռնությունների վրա շատ է ազդում սոցիալական ցանցերի լարվածության ֆոնը. ՄԻՊ
Պետությունը պետք է ժամանակին և արագ արձագանքի բռնության քարոզին, այսօր ԱԺ-ում ասաց ՄԻՊ Արման Թաթոյանն՝ ի պատասխան ԲՀԿ-ական պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյան հարցին, թե ինչպե՞ս է ՄԻՊ-ը վերաբերում Ազատությանն հրապարկում Հրանտ Մարգարյանի և ՀԱԿ ակտիվիստ Վարդան Հարությունյանի հետ կապված դեպքին.
«Բռնության ցանկացած դրսևորում, կոչ, քարոզ ինձ համար խիստ անընդունելի, դատապատելի երևույթ է, կարծում եմ՝ պետությունը նման դեպքերում շատ խիստ պետք է դատապարտի», - ասաց պաշտպանը:
Նա ընդգծեց, որ երկու գործերով էլ ՄԻՊ-ը պատրաստվում է լրացուցիչ հարցումներ ուղարկել՝ հասկանալու, թե ինչին են վերաբերում իրավապահների կողմից բացահայտված հանգամանքները:
Բագրատյանը հետաքրքրվեց՝ ՄԻՊ-ն ի՞նչ միջոցառումներ է ձեռնարկում նման բռնության դեպքերը կանխարգելելու համար.
«Միջոցները տարբեր են, պահանջկոտ ենք լինում իրավապահ մարմինների նկատմամբ, շատ ավելի լայն իմաստով կարիք կա իրազեկման լայնածավալ աշխատանքների: Կարծում եմ՝ այսօրվա բռնությունների վրա շատ ազդում է սոցիալական ցանցերի լարվածության ֆոնը: Մեծ է իրար չհանդուրժելու երևույթը և չափազանց անթույլատրելի, վտանգավորության աստիճանի բարձր է վիրավորանքը, արժանապատվությունը նվստացնող վերաբերմունքը: Սա վտանգավոր է, որովհետև բռնության տանող պրոցես է և, եթե շուտ չկանխարգելվի, կարող է ավելի վատ հետևանքներ ունենալ», - ասաց Արման Թաթոյանը:

На сегодняшнее насилие сильно влияет напряженный фон в соцсетях – Арман Татоян
Государство должно вовремя и быстро реагировать на пропаганду насилия, заявил сегодня в парламенте Защитник прав человека Армении Арман Татоян, отвечая на вопрос депутата фракции «Процветающая Армения» Сергея Багратяна, как омбудсмен относится к произошедшему на площади Свободы нападению на представителя АРФ «Дашнакцутюн» Гранта Маргаряна и инциденту с активистом АНК Варданом Арутюняном.
«Любое проявление насилия, призыв, или пропаганда крайне неприемлемые, предосудительные явления, считаю, что государство должно резко осудить подобные случаи», - сказал Арман Татоян.
Он подчеркнул, что офис омбудсмена намерен по обоим делам направить дополнительный запрос, чтобы понять, к чему относятся выявленные правоохранителями обстоятельства.
Сергей Багратян поинтересовался, какие меры предпринимает омбудсмен для предотвращения подобных случаев насилия.
«Меры разные, мы требовательны к правоохранительным органам, в более широком смысле есть необходимость в широкомасштабных работах по информированию. На мой взгляд, на сегодняшнее насилие очень влияет напряженный фон в социальных сетях. Есть большая нетерпимость друг к другу и на чрезвычайно недопустимом, опасном уровне оскорбления, унижающее достоинство отношение. Это опасный процесс, поскольку ведет к насилию, и если не будет быстро предупрежден, может иметь более плохие последствия», - сказал Арман Татоян.