Մեզ համար շատ կարևոր է, որ գաղտնի ինֆորմացիայի որևէ արտահոսք չլինի. ԱԽ քարտուղարը՝ «BBC»-ի հրապարակած նյութի մասին
08/08/2019 12:57
Քննչական մարմինների գործառույթն է պարզել, թե ինչպես են մարտի 1-ի քրեական գործի վերաբերյալ գաղտնի փաստաթղթերը, նյութերը հայտնվել օտարերկրյա լրատվամիջոցի տրամադրության տակ, այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը՝ պատասխանելով լրագրողների հարցերին։
Հարցին, թե անվտանգությանը սպառնալիք չէ՞, երբ շատ կարևոր փաստաթղթեր հայտնվում են այլ անձանց տրամադրության տակ, Գրիգորյանը պատասխանեց, որ աշխարհում չկա մի երկիր, որտեղ լուծված է փաստաթղթերը գաղտնի պահելու հարցը և դրա ապացույցը «Վիկիլիկսն» է։
«Գաղտնիության հարցի հետ առնչվում են բոլորը։ «Վիկիլիկսը դրա վառ օրինակն է, նույնիսկ աշխարհի ամենահզոր երկրներից մեկի՝ ԱՄՆ-ի ամբողջ գաղտնի փաստաթղթերը հայտնվել էին լրատվամիջոցների ուշադրության կենտրոնում», - ասաց Գրիգորյանը։
Նրա խոսքով՝ կատարվածը մտահոգիչ է ոչ միայն իր, այլև՝ անվտանգության համար ցանկացած պատասխանատուի համար։ «Մեզ համար շատ կարևոր է, որ գաղտնի ինֆորմացիայի որևէ արտահոսք չլինի, որովհետև գաղտնիությունը նշանակում է նաև ապահովվածություն, անվտանգություն», - հավելեց Գրիգորյանը։
Նշենք, որ «BBC»-ն հրապարակած իր հոդվածում նշել էր, որ արցախյան ուժայիններն են 2008-ի մարտի 1-ին ցուցարարների նկատմամբ կրակել, նախագահականում գործել է գաղտնի շտաբ, իսկ Գագիկ Ծառուկյանը և Սամվել Ալեքսանյանը ֆինանսավորել են գաղտնի շտաբը։

Для нас очень важно, чтобы не было утечки секретной информации – Армен Григорян о статье в BBC
Следственные органы должны выяснить как секретные документы, материалы по уголовному делу 1 марта оказались в распоряжении иностранного СМИ, заявил сегодня в беседе с журналистами секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
На вопрос, не является ли угрозой безопасности, когда очень важный документ попадает к другим людям, Армен Григорян ответил, что в мире нет такой страны, где вопрос с хранения секретных документов решен  и доказательством этого WikiLeaks
«С вопросом секретности все сталкиваются. Яркий пример этого разоблачения WikiLeaks, когда  секретные документы одна из сильнейших стран мира США оказались в центре внимания средств массовой информации», - сказал Григорян.
По его словам, произошедшее беспокоит не только его, но и любого ответственного за безопасность страны. «Для нас очень важно чтобы не было утечки секретной информации, поскольку секретность означает также надежность, безопасность», - добавил Армен Григорян.
Отметим, что в опубликованной сегодня BBC статье отмечается, что огонь по демонстрантам 1 марта 2008 года открыли карабахские силовики, что в подвале администрации президента была расквартирована специальная группа, а бизнесмены Гагик Царукян и Самвел Алексанян финансировали этот тайный штаб.