Սեպտեմբեր-հոկտեմբերին կնշանակվեն կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամները ու հանձնաժողովը կսկսի գործել. նախարար
26/08/2019 14:36
Կոռուպցիայի դեմ պայքարի 2019-2022 թթ. ռազմավարության նախագիծն արդեն վերջնականացման փուլում է, առաջիկայում այն կդրվի հանրային քննարկման, ԱԺ-ում կոռուպցիոն ռազմավարության նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը:
Ըստ նախարարի՝ առաջին քայլը ինստիտուցիոնալ համակարգի ստեղծումն է, մասնավորապես, հակակոռուպցիոն անկախ մարմնի, որը զբաղվում է կոռուպցիայի կանխարգելմամբ, կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտմամբ ու քննությամբ:
Նախատեսվում է նաև հակակոռուպցիոն դատարանների ստեղծում:
Վերջիններս զբաղվելու են կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների քննությամբ:
«Նախատեսում ենք, որ այս դատարանը կարող է ունենալ քաղաքացաիրավական մասնագիտացում և քննի ապօրինի գույքի բռնագանձման գործերը», - ասաց Բադասյանը:
Անդրադառնալով կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին՝ Բադասյանն ասաց, որ սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին կնշանակվեն հանձնաժողովի անդամները ու հանձնաժողովը կսկսի գործել: Հանձաժողովի լիազորությունները ևս կընդլայնվեն:
Նախատեսվում է հակակոռուպցիոն կոմիտեի ստեղծում:
«Այս պահին գոյություն ունեցող իրավապահ համակարգում քննչական և օպերատիվ հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմինների շարքը, կազմը և լիազորությունների ծավալն ամբողջությամբ վերանայվելու է: Կոմիտեի ստեղծմամբ՝ քրեական օրենսգրքում սահմաննելու ենք այն բոլոր հանցագործությունների ցանկը, որոնք կոռուպցիոն բնույթ ունեն», - հավելելեց նա:
Բադասյանն ընդգծեց, որ կընդլայվեն նաև կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի լիազորությունները կրթական ոլորտում:
«Ավագ դպրոցներում և համալսարաններում հակակոռուպցիոն կրթության մասին առարկաներ են նախատեսված», - ընդգծեց նախարարը:

В сентябре-октябре будут назначены члены Комиссии по предотвращению коррупции и комиссия начнет свою деятельность – Рустам Бадасян
26/08/2019 16:20
Проект стратегии по борьбе с коррупцией в 2019-2022 гг. на стадии завершения и вскоре будет вынесен на общественное обсуждение, заявил сегодня министр юстиции Армении Рустам Бадасян в ходе обсуждения в парламенте Армении проекта антикоррупционной стратегии.
По словам министра, первый шаг – это создание институциональной системы, в частности, независимого антикоррупционного органа, который занимается предотвращением коррупции, выявлением коррупционных преступлений.
Предусматривается также создание антикоррупционных судов, которые будут рассматривать преступления коррупционного характера.
«Предусматривается, что этот суд может иметь гражданско-правовую специализацию и рассматривать дела по конфискации незаконного имущества», - сказал Рустам Бадасян.
Касаясь комиссии по предотвращению коррупции, Рустам Бадасян отметил, что в сентябре-октябре будут назначены члены комиссии и она начнет свою деятельность. Полномочия комиссии также будут расширены.
Намечено также создание антикоррупционного комитета.
«Будет полностью пересмотрен порядок, состав и объем полномочий действующих в данный момент следственных и осуществляющих оперативно-розыскную деятельность органов. С созданием комитета в Уголовный кодекс будет добавлен перечень преступлений, которые носят коррупционный характер», - добавил он.
Рустам Бадасян подчеркнул, что будут расширены также полномочия комиссии по предотвращению коррупции в образовательной сфере.
«В старшей школе и университетах предусматриваются предметы по антикоррупционному образованию», - сказал министр.