Սիրիային վերաբերող հարցերում Հայաստանը խորհրդակցության մեջ է գործընկերների հետ. Մնացականյան
Սիրիայի հարցը մեզ համար շատ զգայուն է և մենք դա արտահայտում ենք մեր մարդասիրական առաքելության գործառույթն իրականացնելու միջոցով, այսօր Արտաքին գործերի նախարարությունում հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը։
«Սիրիայի խնդրի կարգավորման գործընթացը չափազանց դինամիկ և բազմաշերտ է։ Այստեղ մենք առաջին հերթին ունենք մեր արտահայտված գերակայությունը, որը վերաբերում է մեր հայրենակիցների անվտանգությանը», - ասաց նախարարը։
Միևնույն ժամանակ, նրա խոսքով, Հայաստանը Ռուսաստանի հետ ունի հստակ ձևավորված ռազմավարական համագործակցություն.
«Մենք ունենք մեր օրակարգը համագործակցության բազմաթիվ գործընկերների հետ, և այդ բոլոր ուղղություններում ունենք մեր գերակայությունը՝ հաշվի առնելով միջազգային ներկայիս հարաբերությունների օրակարգը։ Յուրաքանչյուր գործընկերոջ հետ մեր հարաբերությունները կառուցում ենք՝ երբևէ բացառելով նման հարաբերությունները մեր մյուս գործընկերոջ հետ հարաբերությունների հաշվին»։

Вопрос Сирии для нас очень чувствительный – Зограб Мнацаканян
Сирийский вопрос для нас очень чувствительный и мы выражаем это посредством выполнения нашей гуманитарной миссии, заявил сегодня на пресс-конференции министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян.
«Процесс урегулирования сирийского конфликта очень динамичный и многослойный. Здесь у нас в первую очередь есть четко выраженный приоритет, который касается безопасности наших соотечественников», - сказал глава МИД.
В то же время, по его словам, у Армении четко налаженное стратегическое партнерство с Россией по сирийскому вопросу.
«У нас есть своя повестка сотрудничества с различными партнерами и по всем этим направлениям – свой приоритет с учетом нынешней повестки международных отношений. Мы не строим отношения с кем-либо из наших партнеров за счет отношений с другими партнерами», - сказал Зограб Мнацаканян.