«Այս տարվա բյուջեն պետք է պրոֆիցիտային լինի»
Պետք է կտրուկ կրճատվի կամ ընդհանրապես վերացվի բյուջեի դեֆիցիտը, այն անգամ պետք է պրոֆիցիտային լինի: Այսպիսի կարծիք հայտնեց Կենտրոնական բանկի նախկին ղեկավար Բագրատ Ասատրյանը: Նրա խոսքերով, միջազգային ճգնաժամի ազդեցության պարագայում Հայաստանը չպետք է մտածի դեֆիցիտային բյուջե ունենալու մասին և պետք է 50 միլիարդ դրամի չափով ռեզերվային ֆոնդ ձևավորի` արտաքին տնտեսական հնարավոր վտանգներին դիմակայելու համար, մասնավորապես ռազմավարական մի շարք ապրանքներ (նավթ, ցորեն) գնելու նպատակով:
Ըստ բանախոսի` միջազգային շուկայում ընթացող զարգացումները ենթադրում են գնաճ նաև Հայաստանում և այդ պայմաններում բյուջեում լրացուցիչ ծախսերի նախատեսումը բերելու է ավելի բարձր գնաճի:
Ասուլիսին ներկա մյուս բանախոսը` ՀՅԴ խմբակցության պատգմավոր Արծվիկ Մինասյանը, չհամաձայնեց ԿԲ նախկին ղեկավարի հետ: Ըստ նրա` պետք է ոչ թե նվազեցնել բյուջեի դեֆիցիտը ծախսերը կրճատելու միջոցով, այլ` ակտիվ և ճկուն ծախսային քաղաքականություն վարել:

«Бюджет текущего года должен быть профицитным»
Мы должны резко сократить или вообще искоренить дефицит бюджета, более того - он должен стать профицитным. Подобное мнение выразил бывший руководитель Центробанка Армении Баграт Асатурян. По его словам, в условиях международного кризиса, Армении нельзя думать о дефицитном бюджете, и страна должна сформировать резервный фонд в размере 50 миллиардов драмов, чтобы предотвратить потенциально возможные внешние экономические опасности. В частности, одной из целей резервного фонда должно стать приобретение ряда стратегически важных товаров (нефть, пшеница).
По его словам, развитие событий на международном рынке предполагает рост цен и в Армении. В подобных условиях планирование дополнительных затрат в бюджете приведет к более высокому росту цен.
Выступающий на пресс-конференции  депутат от фракции АРД Арцвик Петросян не согласился с бывшим руководителем центробанка. По его словам, нужно не сокращать дефицит бюджета, а вести активную и гибкую политику расходов. «Воздержанность в расходной политике ведет к бедности», - отметил депутат.