Բարձր գնաճը հասարակությանը խոցող հիվանդություն է
Խորհդարանում ԲՀԿ-ական պատգամավոր Ավետ Ադոնցը` խորհրդարանում բյուջետային քննարկումների ժամանակ, Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանից հետաքրքրվեց, թե որքանո՞վ է 1,5 տոկոսի սխալանքը կամ միջանցքը համապատասխանում միջազգային պրակտիկային և արդյո՞ք 4 տոկոս գնաճի պայմաններում այդ միջանցքը մեծ չի ընտրված:
Հիշեցնենք, որ 2009 թվականի պետական բյուջեում կանխատեսում է արված, որ եկող տարի գնաճը կկազմի 4 տոկոս` 1,5 տոկոս սխալանքով:
ԿԲ նախագահը հարցին ի պատասխան նշեց, որ նման ցուցանիշ ունենալը լիովին համապատասխանում է միջազգային նորմերին: Նա համոզմունք հայտնեց, որ այս տարվա համար գնաճը կլինի 6 տոկոսից պակաս, եթե մինչև տարվա վերջ միջազգային շոկ չլինի, այնինչ` ասենք հարևան Ադրբեջանում փորձագետները կանխատեսում են 27 տոկոս գնաճ:
«Բարձր գնաճի պայմաններում տնտեսական զարգացման մասին խոսել հնարավոր չի լինում»,- կարծիք հայտնեց ԿԲ նախագահը ու ընդգծեց, որ բարձր գնաճը մի հիվանդություն է, որը խոցում է հասարակության բոլոր շերտերին, ուստի բոլորի խնդիրն է նպաստել ցածր գնաճի ապահովմանը: Նշենք սակայն, որ բարձր գնաճի պայմաններում Ադրբեջանը արձանագրում է նաև բարձր տեմպերով տնտեսական զարգացում:
Պատգամավոր Արծրունի Աղաջանյանը` անդրադառնալով Հայաստանի արտաքին պարտքին, հետաքրքրվեց, թե արդյո՞ք նպատակահարմար չէ բյուջետային ծախսերը մեծացնել դրսից միջոցներ ներգրավելու և արտաքին պարտքը մեծացնելու ճանապարհով, հաշվի առնելով, որ Հայաստանը նվազ կամ միջին արտաքին պարտքի ցուցանիշ ունի:
Այս առնչությամբ Արթուր Ջավադյանն ասաց, որ Հայաստանի ՀՆԱ-ում պետական պարտքը ցածր տոկոս է կազմում և այդ պայմաններում իրենք միջազգային կառույցների, մասնավորապես Համաշխարհային բանկի ու IFC միջազգային գործակալության պատվիրակության հետ քննարկելու են անհրաժեշտության դեպքում լրացուցիչ միջոցներ ներգրավելու հարցը: Նրա ներկայացմամբ, խոսքը 250 միլիոն դոլար գումարի մասին է, որը պետք է հատկացվի փոքր ու միջին բիզնեսին ուղղված ծրագրերի իրականացմանը:

Высокая инфляция – болезнь, поражающая общество
В ходе бюджетных обсуждений в парламенте Армении, представитель партии «Процветающая Армения» Авет Адонц поинтересовался у председателя Центрального банка Армении Артура Джавадяна, насколько упущение или разница равная 1,5% соответствует международной практике, и не слишком ли большим является эта разница при уровне инфляции в 4%.
Напомним, что для госбюджета 2009 года составлен прогноз, согласно которому в следующем году уровень инфляции составит 4% с погрешностью в 1,5%.
В ответ на этот вопрос председатель ЦБ отметил, что подобные показатели полностью соответствуют международным нормам. Он выразил уверенность, что в этом году инфляция составит менее 6%, если до конца года не наступит «международный шок», в то время как в соседнем Азербайджане эксперты ожидают инфляцию, равную 27%.
«В условиях высокой инфляции невозможно говорить об экономическом развитии», - выразил мнение председатель Центробанка, признав, что высокая инфляция – это болезнь, поражающая все слои населения, следственно обеспечение низкого уровня инфляции является общей задачей.
Отметим, однако, что в условиях высокой инфляции Азербайджан регистрирует высокие темпы экономического роста.
Депутат Арцруни Агаджанян, затронув тему внешнего долга Армении, поинтересовался, не целесообразно ли увеличить бюджетные расходы путем привлечения средств извне и увеличения внешнего долга, учитывая, что уровень внешнего долга Армении достаточно низок.
В связи с этим Артур Джавадян сказал, что государственный долг Армении составляет низкий процент в ВВП, и вопрос привлечения дополнительных средств, в случае необходимости, будет обсужден с международными структурами, в частности с делегациями Всемирного банка и международного агентства IFC. По его словам, речь идет о сумме в 250 млн. долларов, которая будет направлена на реализацию программ, касающихся малого и среднего бизнеса.