Բարձր գնաճը հասարակությանը խոցող հիվանդություն է
Խորհդարանում ԲՀԿ-ական պատգամավոր Ավետ Ադոնցը` խորհրդարանում բյուջետային քննարկումների ժամանակ, Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանից հետաքրքրվեց, թե որքանո՞վ է 1,5 տոկոսի սխալանքը կամ միջանցքը համապատասխանում միջազգային պրակտիկային և արդյո՞ք 4 տոկոս գնաճի պայմաններում այդ միջանցքը մեծ չի ընտրված:
Հիշեցնենք, որ 2009 թվականի պետական բյուջեում կանխատեսում է արված, որ եկող տարի գնաճը կկազմի 4 տոկոս` 1,5 տոկոս սխալանքով:
ԿԲ նախագահը հարցին ի պատասխան նշեց, որ նման ցուցանիշ ունենալը լիովին համապատասխանում է միջազգային նորմերին: Նա համոզմունք հայտնեց, որ այս տարվա համար գնաճը կլինի 6 տոկոսից պակաս, եթե մինչև տարվա վերջ միջազգային շոկ չլինի, այնինչ` ասենք հարևան Ադրբեջանում փորձագետները կանխատեսում են 27 տոկոս գնաճ:
«Բարձր գնաճի պայմաններում տնտեսական զարգացման մասին խոսել հնարավոր չի լինում»,- կարծիք հայտնեց ԿԲ նախագահը ու ընդգծեց, որ բարձր գնաճը մի հիվանդություն է, որը խոցում է հասարակության բոլոր շերտերին, ուստի բոլորի խնդիրն է նպաստել ցածր գնաճի ապահովմանը: Նշենք սակայն, որ բարձր գնաճի պայմաններում Ադրբեջանը արձանագրում է նաև բարձր տեմպերով տնտեսական զարգացում:
Պատգամավոր Արծրունի Աղաջանյանը` անդրադառնալով Հայաստանի արտաքին պարտքին, հետաքրքրվեց, թե արդյո՞ք նպատակահարմար չէ բյուջետային ծախսերը մեծացնել դրսից միջոցներ ներգրավելու և արտաքին պարտքը մեծացնելու ճանապարհով, հաշվի առնելով, որ Հայաստանը նվազ կամ միջին արտաքին պարտքի ցուցանիշ ունի:
Այս առնչությամբ Արթուր Ջավադյանն ասաց, որ Հայաստանի ՀՆԱ-ում պետական պարտքը ցածր տոկոս է կազմում և այդ պայմաններում իրենք միջազգային կառույցների, մասնավորապես Համաշխարհային բանկի ու IFC միջազգային գործակալության պատվիրակության հետ քննարկելու են անհրաժեշտության դեպքում լրացուցիչ միջոցներ ներգրավելու հարցը: Նրա ներկայացմամբ, խոսքը 250 միլիոն դոլար գումարի մասին է, որը պետք է հատկացվի փոքր ու միջին բիզնեսին ուղղված ծրագրերի իրականացմանը:

High rate of inflation - vulnerable for public
As foreseen by state budget 2009, in Armenia inflation rate will make 4% with 1,5% variation.  With regard to this fact the head of Central Bank, Armenia, Arthur Javadyan was inquired whether 1,5% variation would be in accordance with the international practice and whether this figure was not too big in case of 4% inflation rate.
The head of the Central Bank noted that these indexes were completely in accordance with the internationally accepted norms. He assured that this year the rate of inflation would be 6%, whereas in Azerbaijan the rate of inflation predicted by experts makes 27%.
Arthur Javadyan indicated that high rate of inflation prevents economic growth, thus appearing to be vulnerable for all the layers of society and added that despite high rate of inflation, Azerbaijan had rapid economic growth.
To the question of the deputy Artsroun Aghajanyan whether it would not be reasonable to increase the budget expenses via obtaining means from abroad, the head of the Central Bank responded that the rate of national debt is low in GDP of Armenia and the issue of obtaining extra means is going to be discussed with international institutions, particularly the World Bank and IFC international agency. He implied the sum of 250 billion USD to be provided for the realization of programs directed to small and medium businesses.