Եկող տարվա բյուջեն բավականին հավակնոտ է
«Եթե համեմատականներ անցկանցնենք այլ երկրների հետ, որտեղ վարկեր չեն տրվում, ավանդները չեն վերադարձվում, բանկեր են փակվում, ապա Հայաստանում այս տեսանկյունից համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամը շատ մեղմ ազդեցություն ունեցավ»: Այս մասին այսօր լրագրողներին «Տեսակետ» ակումբում հայտարարեց ԱԺ ֆինանսավարկային մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը:
Բանախոսի հավաստմամբ` «նման դեպքեր տեղի չունեցան մեր երկրում, քանի որ կենտրոնական բանկը բավականին լուրջ վերահսկողություն էր իրականացում բանկերի վրա»:
Ըստ Մինասյանի` «կառավարության կողմից իրականացվող համահայկական ծրագրերը հնարավորություն կընձեռեն, որպեսզի համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամը շատ մեղմ ազդեցություն ունենա մեր տնտեսության վրա»:
«Մինչև դեկտեմբերի երկրորդ կեսը կստեղծվի Համահայկական բանկ: Այն չի լինելու 2009թ. պետբյուջեի միջոցներով, այլ կստեղծվի ներդրողների և կենտրոնական բանկի պահուստային ֆոնդի հաշվին», - տեղեկացրեց Գ. Մինասյանը :
ԱԺ ֆինանսական հանձնաժողովի նախագահը տեղեկացրեց. «Համահայկական բանկը ավանդներ և վարկեր չի տրամադրելու քաղաքացիներին, լինելու է տնտեսական մի կառույց, որը ֆինանսավորելու է համահայկական նշանակություն ունեցող ծրագրեր»:
Անդրադառնալով աղետի գոտու վերականգնողական աշխատանքներին, Գագիկ Մինասյանը հավաստիացրեց, որ համաձայն կառավարության կողմից մշակված ծրագրի` մինչև 2011թ. տնակային պայմաններում ապրող բնակիչները կապահովվեն բնակարաններով, և «առաջիկա տարիներին այս հարցը իշխանությունների գերակա խնդիրն է լինելու»:
Ի դեպ` ԱԺ ֆինանսավարկային մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանի դիտարկմամբ, 2009թ.-ի պետբյուջեն բավականին հավակնոտ է և ակնկալվում է 9, 2 % տնտեսական աճ:

Бюджет на следующий год достаточно амбициозен
«Если провести сравнение с другими странами, где не выдаются кредиты и не возвращаются вклады, закрываются банки, то на Армению международный финансовый кризис оказал очень слабое воздействие».
Об этом журналистам  заявил председатель постоянной комиссии по экономическим вопросам НС Армении Гагик Минасян.
По его заверению, «подобных случаев не было зарегистрировано в нашей стране, поскольку Центральный банк осуществлял серьезный контроль над банками».
По словам Минасяна, «общеармянские программы, осуществляемые правительством Армении создадут возможность для того, чтобы всемирный финансовый кризис очень слабо отразился на экономике страны».
«Ко второй половине декабря будет создан Всеармянский банк. Он будет создан не на основе средств госбюджета 2009 года, а за счет вкладчиков и резервного фонда Центрального банка», - сказал Г. Минасян.
Председатель комиссии по экономическим вопросам парламента сообщил, что Всеармянский банк не будет предоставлять кредитов и принимать вклады граждан - это будет экономическая структура, финансирующая программы общеармянского значения.
Говоря о работах по восстановлению зоны бедствия, Гагик Минасян заверил, что согласно программе правительства до 2011 года граждане, проживающие в домиках, будут обеспечены квартирами, и «в предстоящие годы эта проблема будет приоритетной для государства».
Председатель экономической комиссии парламента Армении Гагик Минасян отметил, что госбюджет на 2009 год достаточно амбициозен, а также ожидается 9,2% экономического роста.