Եկող տարվա բյուջեն բավականին հավակնոտ է
«Եթե համեմատականներ անցկանցնենք այլ երկրների հետ, որտեղ վարկեր չեն տրվում, ավանդները չեն վերադարձվում, բանկեր են փակվում, ապա Հայաստանում այս տեսանկյունից համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամը շատ մեղմ ազդեցություն ունեցավ»: Այս մասին այսօր լրագրողներին «Տեսակետ» ակումբում հայտարարեց ԱԺ ֆինանսավարկային մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը:
Բանախոսի հավաստմամբ` «նման դեպքեր տեղի չունեցան մեր երկրում, քանի որ կենտրոնական բանկը բավականին լուրջ վերահսկողություն էր իրականացում բանկերի վրա»:
Ըստ Մինասյանի` «կառավարության կողմից իրականացվող համահայկական ծրագրերը հնարավորություն կընձեռեն, որպեսզի համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամը շատ մեղմ ազդեցություն ունենա մեր տնտեսության վրա»:
«Մինչև դեկտեմբերի երկրորդ կեսը կստեղծվի Համահայկական բանկ: Այն չի լինելու 2009թ. պետբյուջեի միջոցներով, այլ կստեղծվի ներդրողների և կենտրոնական բանկի պահուստային ֆոնդի հաշվին», - տեղեկացրեց Գ. Մինասյանը :
ԱԺ ֆինանսական հանձնաժողովի նախագահը տեղեկացրեց. «Համահայկական բանկը ավանդներ և վարկեր չի տրամադրելու քաղաքացիներին, լինելու է տնտեսական մի կառույց, որը ֆինանսավորելու է համահայկական նշանակություն ունեցող ծրագրեր»:
Անդրադառնալով աղետի գոտու վերականգնողական աշխատանքներին, Գագիկ Մինասյանը հավաստիացրեց, որ համաձայն կառավարության կողմից մշակված ծրագրի` մինչև 2011թ. տնակային պայմաններում ապրող բնակիչները կապահովվեն բնակարաններով, և «առաջիկա տարիներին այս հարցը իշխանությունների գերակա խնդիրն է լինելու»:
Ի դեպ` ԱԺ ֆինանսավարկային մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանի դիտարկմամբ, 2009թ.-ի պետբյուջեն բավականին հավակնոտ է և ակնկալվում է 9, 2 % տնտեսական աճ:

2009 state budget is quite promising
«If we compare Armenia with the countries where neither credits nor deposits are provided and nor banks are closed, we can conclude that in this view in Armenia the economic crisis had very subtle influence», said the chairman of the standing committee of economic affairs of the NA of Armenia Gagik Minasyan.
According to Minasyan, the pan-Armenian programmes carried out by the Armenian government will provide possibility so that Armenian economy is not too much affected by the economic crisis.
«By the second half of December Pan-Armenian Bank will be established. This will not be done by means of 2009 state budget, but merely by means of investors and the Central Bank reserve fund», informed G. Minasyan.
The chairman also informed that the Pan-Armenian Bank is not going to provide the citizens with loans and deposits; it will rather be an institution to finance the programmes of pan-Armenian significance.
Speaking about the reconstruction activities in disaster area, Gagik Minasyan assured that the government of Armenia foresees to provide all the homeless citizens with apartments by 2011 and «this problem is going to be of great significance to the government of Armenia».
The chairman of the standing committee of the Armenian Parliament also noted that 2009 state budget is quite promising and 9,2% of economic growth is expected.