Միացյալ Նահանգներում կոռուպցիայի խնդրով զբաղվում են մինչ օրս
«Կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության և դրանցով քրեական հետապնդման իրականացման արդյունավետ միջոցները» թեմայով այսօր կայացած կոնֆերանսի ժամանակ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչը հայտարարեց, որ «Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարը շատ կարևոր խնդիր է, չնայած` այն հատուկ չէ միայն Հայաստանին»:
Դեսպանը նաև նշեց. «Մենք Միացյալ Նահանգներում կոռուպցիայի խնդրով զբաղվում ենք մինչ օրս. խոսքս վերաբերում է նաև բարձրաստիճան պաշտոնյաների` այդ խնդրում ներգրավվածությանը»:
Նշենք, որ կոնֆերանսը կազմակերպել էր Երևանում ԱՄՆ արդարադատության դեպարտամենտը: Կոնֆերանսին մասնակում էին ԱՄՆ-ից ժամանած դատախազներ, ոստիկանության բարձրաստիճան պաշտոնյաներ. հայկական կողմից` դատախազներ, Հատուկ քննչական ծառայության ու ոստիկանության քննիչներ ու այլք:
ԱՄՆ դեսպանի խոսքով, Հայաստանում համապատասխան մարմինները պետք է ցույց տան, ապացուցեն հասարակությանը, որ կոռուպցիայով զբաղվողները պատժվում են` անկախ նրանից, թե հասարակական ինչ դիրք են զբաղեցնում:
«Երբ մենք օրենքների 2 չափանիշներ ենք ունենում, մեկը՝ սովորական մարդկանց, մյուսը էլիտայի համար, ապա այդ դեպքում մեր քաղաքացիները դառնում են ցինիկ ու կորցնում են վստահությունը արդարադատության նկատմամբ»,-ասաց Մ. Յովանովիչը: Նա նաև նշեց, որ վերջին տարիներին ԱՄՆ-ում կոռուպցիայի համար դատապարտվել են բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, կոնգրեսի անդամներ երկու կուսակցություններից, լոբիստական աշխատանք ծավալող մարդիկ ու բիզնեսմեններ:
Ըստ Մ. Յովանովիչի, դա ցույց է տալիս, որ կոռուպցիան չի ճանաչում միջազգային, սոցիալական ու քաղաքական սահմաններ: Դեսպանը նշում է, որ հարկավոր է կոռուպցիոն երևույթների դեմ համապատասխան միջոցառումներ ձեռնարկել, քանի որ դրանց բացակայության դեպքում այն կարող է թափանցել ցանկացած ոլորտ: Իսկ եթե քաղաքացիները «չեն հավատում» դրա դեմ պայքարող համակարգին, ապա Մ. Յովանովիչը կարծում է, որ կոռուպցիան կդիտվի որպես սովորական երևույթ ու բիզնեսի մի մաս:
ՀՀ Գլխավոր դատախազության կոռուպցիայի և կազմակերպված հանցագործությունների գործերով վարչության պետ Արմեն Աշրաֆյանն իր խոսքում վստահեցրեց, թե բոլոր ջանքերն ուղղված են հասարակության կողմից վստահությունը համակարգի հանդեպ բարձրացնելու ու այդ գործում հասարակության ակտիվ մասնակցությունն ապահովելուն:
«Դրա համար էլ, Հայաստանում քննչական խորհրդակցություններ ենք կազմակերպում. առաջինը կազմակերպվել է Վանաձորում, մյուսը` Եղեգնաձորում ու Երևանում: Այդ խորհրդակցությունների նպատակը կոռուպցիայի դեմ մղվող պայքարում հասարակության լայն հատվածի ներգավվումն է»,- պարզաբանեց Ա. Աշրաֆյանը: Ըստ նրա, հասարակությունը չի վստահում ոչ միայն իրավապահ մարմիններին, այլև՝ շատ պետական կառույցներին:

The USA still concerned with corruption
Today during the conference on «The effective methods of carrying out investigation of corruption crimes and their criminal prosecution», the Ambassador of the USA in Armenia Mary Yovanovich declared that the anti-corruption activities in Armenia are very important though the phenomenon is not only peculiar to Armenia.
The Ambassador also mentioned that «the USA is still concerned with the problem of corruption: it goes about the engagement of high-rank officials in this problem as well».
The conference was held in Yerevan by the department of jurisdiction of US Embassy in Armenia. Among the participants were prosecutors and police officials from the USA and Armenia.
According to the USA Ambassador, the corresponding bodies of Armenia should show and prove the society that those doing corruption are punished, irrespective of their social status.
«If we have two law criteria, one for general public, the other one for elite , in this case the citizens become cynical and lose their reliance towards jurisdiction», said M. Yovanovich. She also added that during the recent years some high-rank officials, Congress members from two parties and businessmen have been condemned for corruption in the USA. «This comes to prove that corruption has no international, social and political limits. Special measures should be taken to fight corruption; otherwise it will penetrate into any sphere. However, if people don’t believe in anti-corruption system, it will become a common phenomenon and a part of business».
Head of the Corruption and Organized Crimes department of Prosecutor’s Office in Armenia Armen Ashrafyan assured that all the efforts are directed to increase reliance of the public towards the system and provide their active participation in the system.
Several conferences have been held in Vanadzor, Yeghegnadzor and Yerevan. The purpose of these conferences is the integration of wide layers of society in anti-corruption activities. According to Ashryan, the society distrusts not only law-enforcement bodies, but also state institutions.