Միացյալ Նահանգներում կոռուպցիայի խնդրով զբաղվում են մինչ օրս
«Կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության և դրանցով քրեական հետապնդման իրականացման արդյունավետ միջոցները» թեմայով այսօր կայացած կոնֆերանսի ժամանակ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչը հայտարարեց, որ «Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարը շատ կարևոր խնդիր է, չնայած` այն հատուկ չէ միայն Հայաստանին»:
Դեսպանը նաև նշեց. «Մենք Միացյալ Նահանգներում կոռուպցիայի խնդրով զբաղվում ենք մինչ օրս. խոսքս վերաբերում է նաև բարձրաստիճան պաշտոնյաների` այդ խնդրում ներգրավվածությանը»:
Նշենք, որ կոնֆերանսը կազմակերպել էր Երևանում ԱՄՆ արդարադատության դեպարտամենտը: Կոնֆերանսին մասնակում էին ԱՄՆ-ից ժամանած դատախազներ, ոստիկանության բարձրաստիճան պաշտոնյաներ. հայկական կողմից` դատախազներ, Հատուկ քննչական ծառայության ու ոստիկանության քննիչներ ու այլք:
ԱՄՆ դեսպանի խոսքով, Հայաստանում համապատասխան մարմինները պետք է ցույց տան, ապացուցեն հասարակությանը, որ կոռուպցիայով զբաղվողները պատժվում են` անկախ նրանից, թե հասարակական ինչ դիրք են զբաղեցնում:
«Երբ մենք օրենքների 2 չափանիշներ ենք ունենում, մեկը՝ սովորական մարդկանց, մյուսը էլիտայի համար, ապա այդ դեպքում մեր քաղաքացիները դառնում են ցինիկ ու կորցնում են վստահությունը արդարադատության նկատմամբ»,-ասաց Մ. Յովանովիչը: Նա նաև նշեց, որ վերջին տարիներին ԱՄՆ-ում կոռուպցիայի համար դատապարտվել են բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, կոնգրեսի անդամներ երկու կուսակցություններից, լոբիստական աշխատանք ծավալող մարդիկ ու բիզնեսմեններ:
Ըստ Մ. Յովանովիչի, դա ցույց է տալիս, որ կոռուպցիան չի ճանաչում միջազգային, սոցիալական ու քաղաքական սահմաններ: Դեսպանը նշում է, որ հարկավոր է կոռուպցիոն երևույթների դեմ համապատասխան միջոցառումներ ձեռնարկել, քանի որ դրանց բացակայության դեպքում այն կարող է թափանցել ցանկացած ոլորտ: Իսկ եթե քաղաքացիները «չեն հավատում» դրա դեմ պայքարող համակարգին, ապա Մ. Յովանովիչը կարծում է, որ կոռուպցիան կդիտվի որպես սովորական երևույթ ու բիզնեսի մի մաս:
ՀՀ Գլխավոր դատախազության կոռուպցիայի և կազմակերպված հանցագործությունների գործերով վարչության պետ Արմեն Աշրաֆյանն իր խոսքում վստահեցրեց, թե բոլոր ջանքերն ուղղված են հասարակության կողմից վստահությունը համակարգի հանդեպ բարձրացնելու ու այդ գործում հասարակության ակտիվ մասնակցությունն ապահովելուն:
«Դրա համար էլ, Հայաստանում քննչական խորհրդակցություններ ենք կազմակերպում. առաջինը կազմակերպվել է Վանաձորում, մյուսը` Եղեգնաձորում ու Երևանում: Այդ խորհրդակցությունների նպատակը կոռուպցիայի դեմ մղվող պայքարում հասարակության լայն հատվածի ներգավվումն է»,- պարզաբանեց Ա. Աշրաֆյանը: Ըստ նրա, հասարակությունը չի վստահում ոչ միայն իրավապահ մարմիններին, այլև՝ շատ պետական կառույցներին:

В США по сей день занимаются проблемой коррупции
На конференции «Эффективные пути расследования коррупционных преступлений, и их уголовное преследование» посол США в Армении Мари Йованович заявила, что «Борьба с коррупцией для Армении является очень важной проблемой, хотя она характерна не только Армении».
Посол также отметила: «Мы в США по сей день занимаемся проблемой коррупции. Это относится и вовлечения в проблему высокопоставленных должностных лиц».
Отметим, что конференция организована департаментом юстиции США в Армении. В конференции приняли участие прокуроры, прибывшие из США, высокопоставленные представители полиции, с армянской стороны – прокуроры, следователи Специальной следственной службы, полиции и проч.
По словам посла США, соответствующие органы в Армении должны показать, доказать обществу, что все, кто замешан в коррупции наказываются, независимо от своего положения в обществе.
«Когда для наших законов действуют двойные стандарты, один – для обычных граждан, другой – для элиты, граждане становятся циничными и теряют доверие к правосудию», - сказала М. Йованович. Она отметила также, что в последние годы в США арестованы высокопоставленные чиновники, члены конгресса из двух партий, лица, ведущую лоббистскую деятельность и бизнесмены.
По словам М. Йованович, это говорит о том, что коррупция не знает международных, социальных и политических границ. Посол отмечает, что необходимо предпринять соответствующие меры против коррупционных явлений, поскольку при их отсутствии последние могут проникнуть в любую сферу. А если граждане не доверяют системе, которая борется с коррупцией, то, как считает М. Йованович, это явление будет считаться привычным и рассматриваться, как составляющая бизнеса.
Начальник управления по делам коррупции и организованной преступности Генпрокуратуры Армении Армен Ашрафян в своей речи заверил, что все усилия направлены на повышение доверия населения к системе, а также на обеспечение активного участия общества в этом деле.
«Для этого мы организуем в Армении следственные советы, один создан в Ванадзоре, другой в Егегнадзоре и Ереване. Цель этих советов – вовлечение широких слоев общества в борьбу с коррупцией», - объяснил А. Ашрафян. По его словам, общество не доверяет не только правоохранительным органам, но и многим государственным структурам.