Գյուղացին կունենա պարարտանյութի ընտրության հնարավորություն
Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Արամայիս Գրիգորյան այսօր կայացած ասուլիսում հայտնեց, որ այսուհետ պարարտանյութերի սուբսիդիան տրամադրվելու է հենց գյուղացուն: Նա նաև նշեց, որ գյուղացին ինքը կարող է ընտրել, թե որ երկրի արտադրած, կամ ինչ որակի պարարտանյութ գնի:
«Մենք այսպիսով ուզում ենք ազատ շուկայական հարաբերություններ ստեղծել, որպեսզի և՛ Ռուսաստանի, և՛ Ուկրաինայի, և՛ Չինաստանի, և՛ Վրաստանի պարարտանյութերը կարողանան մեր տնտեսվարողները ներմուծել ու, բնականաբար, կազմակերպել այս ոլորտի լիարժեք կայացումը»,-ասաց Ա. Գրիգորյանը:
Նախարարի հավաստմամբ, նախարարությունը գյուղացուն ապահովել է միայն ազոտական պարարտանյութով: Իսկ քանի որ հողը հարկավոր է պարարտացնել նաև այլ համակցված պարարտանյութերով, ապա այսպիսով գյուղնախարարությունը հնարավորություն է տալիս, որ շուկա ներմուծվի տարբեր երկրների տարբեր արտադրանք:
Համաշխարհային ճգնաժամին անդրադառնալով, նախարարն ասաց. «Բայց այս առիթով պիտի նշեմ, որ կառավարության կողմից արվելու է հնարավորինս, որ այն երկրի վրա մեղմ ազդեցություն ունենա: Ծրագրեր ենք մշակվում, որ կարողանանք աջակցել տեղական արտադրողին ու հետագայում մեծ խնդիրներ չունենանք»:
Որպես գյուղատնտեսական հաջողված ոլորտ, նախարարը նշեց գինեգործությունը: Ա.Գրիգորյանն ընդգծեց, թե Ռուսաստանն այս առումով համարվում է լավագույն շուկաներից մեկը, ուր արտահանվում է հայկական գինու «առյուծի բաժինը»: Մնացած «բաժինները»` Ուկրաինա, ապա` ԱՄՆ ու եվրոպական երկրներ:

Farmers to choose fertilizers themselves
Today the Armenian Minister of Agriculture Aramayis Grigoryan said that henceforth fertilizer subsidies will be provided for farmers. The farmers can choose what quality fertilizer to buy.
«Hence, we would like to establish free market relations so that management bodies can import fertilizers both from Russia, and Ukraine and China and Georgia», said A. Grigoryan.
As the minister stated, the ministry provides farmers merely with nitrogenous fertilizers. As soil needs to be fertilized by other fertilizers as well, the ministry of Agriculture provides possibility for goods from different countries to be imported to the market.
Referring to the world crisis, the minister said, «I should mention that the government is going to do its best so that the crisis has little influence on our country. We work out some programmes to support local producers and not to have further problems».
The minister considers wine industry successful. He indicated that Russia is considered to be one of the best markets where most part of Armenian wine is exported. Among other countries where Armenian wine is exported the minister mentioned Ukraine, the USA and some European countries.