Հայկական կողմը Բուլղարիայում իր մտահոգությունն է հայտնել
Այսօր Սոֆիայում տեղի կունենա հայ-բուլղարական գործարար համագումարը: Ինչպես տեղեկացնում են տրանսպորտի և կապի նախարարության մամուլի ծառայությունից, դեկտեմբերի 9-10-ը տեղի ունեցած «Առևտրատնտեսական և գիտատեխնիական համագործակցության» հարցերով հայ -բուլղարական միջկառավարական հանձնաժողովի հինգերորդ նիստի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Բուլղարիայի միջև իրավապայմանագրային, Եվրաինտեգրման, առևտրի, ներդրումների, տուրիզմի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, փոքր և միջին ձեռնարկատիրության, ֆինանսների, տարածքային կառավարման, գյուղատնտեսության, տրանսպորտի, էներգետիկայի, մշակույթի, կրթության և գիտության բնագավառներում համագործակցության հարցեր:
Հանձնաժողովի նիստին քննարկվել է Միջազգային ավտոմոբիլային հաղորդակցության նոր` ազատականացված համաձայնագրի ստորագրման հնարավորությունը: Համաձայնագիրը քննարկելու նպատակով կողմերը պայմանավորվել են 2009-ի առաջին եռամսյակում կազմակերպել երկու երկրների տրանսպորտի նախարարությունների մասնագետների հանդիպում:
Հայկական կողմն իր մտահոգությունն է հայտնել այն մասին, որ բուլղարական ընկերության կողմից շահագործվող` Նովորոսիյսկ-Բուրգաս-Փոթի ավտոմոբիլա-լաստանավային երթուղին լիովին չի բավարարում բեռնափոխադրումների պահանջարկը: Այդ իսկ պատճառով, հայկական կողմն առաջարկել է ուսումնասիրել նշված երթուղում լրացուցիչ լաստանավի շահագործման հնարավորությունները:
Կարևորվել է նաև Երևան-Սոֆիա-Երևան ուղիղ ավիաչվերթի կազմակերպումը: Բուլղարական կողմն իր պատրաստակամությունն է հայտնել այդ երթուղին հայկական ընկերության միջոցով սպասարկելու դեպքում ստեղծել բոլոր հնարավորությունները:
Եվրաինտեգրման բնագավառում բուլղարական փորձի ուսումնասիրման նպատակով բուլղարական կողմը պատրաստակամություն է հայտնել` Բուլղարիայում հայ մասնագետների ուսուցումը և վերապատրաստումը իրենց իսկ միջոցներով կազմակերպելու հարցում:

Армянская сторона в Болгарии выразила свое беспокойство
Сегодня в Софии состоится армяно-болгарский бизнес-съезд. Как сообщает пресс-служба министерства транспорта и связи Армении, на пятом заседании армяно-болгарской межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству, которое состоялось 9-10 декабря, обсуждались вопросы сотрудничества Армении и Болгарии в договорно-правовой сфере, сфере евроинтеграции, торговли, инвестиций, туризма, информационных технологий, малого и среднего бизнеса, финансов, территориального управления, сельского хозяйства, транспорта, энергетики, культуры, образования и науки.
На заседании комиссии обсуждалась возможность подписания нового более либерального договора по международным автокоммуникациям. С целью обсуждения данного соглашения стороны договорились организовать встречу экспертов министерств транспорта двух стран в первой декаде 2009 года.
Армянская сторона выразила обеспокоенность относительно того, что эксплуатируемая болгарской компанией автопаромная линия Новороссийск – Бургас - Поти не удовлетворяет количеству грузоперевозок. По этой причине армянская сторона предложила изучить возможности эксплуатации дополнительных паромов на указанной линии.
Была отмечена важность организации прямого авиарейса Ереван-София-Ереван. Болгарская сторона обещала в случае обслуживания рейса армянской компанией обеспечить со своей стороны все необходимее возможности.
С целью изучения болгарского опыта в области евроинтеграции болгарская сторона выразила готовность организовать на собственные средства обучение и переподготовку армянских специалистов в Болгарии.