«Նման քայլերը բխում են 2-3 հոգու շահերից»
«Վերջին ամիսների ընթացքում ԿԲ պահուստային ֆոնդից մոտ 100 միլիոն դոլար է ներդրվել շուկա: Տարադրամի փոխանակման կետերին զանգում ու սպառնում են, եթե փոխարժեքը 310 դրամից բարձրանա, ապա իրենցով կզբաղվի 6-րդ վարչությունը»: Այս մասին այսօր լրագրողներին հայտնեց ԿԲ նախկին նախագահ Բագրատ Ասատրյանը:
«Հայաստանի կառավարությունը բոլորովին այլ բան է ներկայացնում, մինչդեռ այդ մեթոդները բացարձակապես չեն համընկնում լողացող կուրսի մասին իրողություններին»: Ըստ Բագրատ Ասատրյանի` կենտրոնական բանկի նման միջամտությունը փոխարժեքի կարգավորման գործին հակասում է տնտեսության շահերին: «Նման քայլերը բխում են 2-3 հոգու շահերից»:
Ըստ Ասատրյանի` «ճգնաժամի տարիներին կուտակված գոլորշին ինչ որ տեղից պետք է դուրս գար ու փոխարժեքը հենց այն տեղն էր, որտեղից տնտեսության մեջ կուտակված բեռը դուրս է գալիս»:

Exchange rate mostly affected by crisis in Armenia
«Recently about 100 billion dollars from CBA reserve fund have been invested into market. Currency exchange points are threatened not to increase rate higher than 310AMD/USD», said the former head of CBA Bagrat Asatryan today during press conference.
The Armenian Government reports quite different data, while these methods don’t coincide with the reality of constantly changing currency rate. According to Asatryan, such interference by CBA to regulate exchange rate contradicts to the economy interests.
«These steps emanate from interests of 2-3 people».
According to Asatryan, in economic field exchange rate is the very point that has been mostly affected by crisis.