Ճգնաժամը կավերի՞ Հայաստանի տնտեսությունը, թե՞ կանցնի կողքով
«Ո'չ ՀՀ 2009թ-ի բյուջեում, ո'չ որևէ այլ փաստաթղթում համաշխարհային ճգնաժամին դիմագրավելու ոչ մի քայլ չկա: Որևիցե քայլ չի արվում` հարկային քաղաքականության հետ կապված, որևիցե ձևով չի պաշտպանվում փոքր և միջին բիզնեսը»,- հայտարարեց «Հայ ազգային կոնգրեսի» ներկայացուցիչ, Երևանի նախկին քաղաքապետ Վահագն Խաչատրյանը:
Համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի և Հայաստանին սպառնացող ազդեցությունների մասին վերլուծություններ անելով` Վ. Խաչատրյանը հայտնեց այն տեսակետը, որ 2009թ-ին սպասվող տնտեսական զարգացումները հոռետեսական են: Նրա համոզմամբ` իշխանությունների կարծում են, որ «համաշխարհային ճգնաժամը Հայաստան չի հասնի, Հայաստանի գլխի վրայով կանցնի ցունամիի նման և մենք կպրծնենք փլատակների տակ մնալու վտնագից»: Ըստ ՀԱԿ ներկայացուցչի` իշխանությունների այս դիրքորոշումը բացատրվում է հետևյալ դատողությամբ. «Հայաստանի ֆինանսական համակարգն ինտեգրված չէ համաշխարհային ֆինանսական համակարգին, տնտեսությունը շատ փոքր է և պահուստային ֆոնդը բավարար է ճգնաժամը հաղթահարելու համար»:
«Կյանքը ցույց տվեց, որ համաշխարհային շուկայում տեղի ունեցող փոփոխություններն իրենց ազդեցությունն ունեցան»,- ընդգծեց Վ. Խաչատրյանն ու, որպես օրինակ, նշեց «լեռնամետալուրգիական համակարգի և քիմիական համակարգի ձեռնարկությունների, ցեմենտի գործարանների փակված կամ կիսափակ լինելը»:
Ճգնաժամի դեմ պայքարելու համար ՀԱԿ ներկայացուցչին առաջարկում է հետևել Ռուսաստանի օրինակին և «իջեցնել ավելացված արժեքի հարկի շեմը, իրականացնել մեծ միջոցառումներ փոքր և միջին բիզնեսի զարգացումն ապահովելու համար»:
«Հայաստանի տնտեսության մեջ առավել կարևոր հանգամանք է հանդիսանում տնտեսության մեջ աշխուժություն և աշխատանքային պայմաններ ապահովելը, որը նշանկում է` մոնոպոլիաների վերացում, մրցակցությունների ապահովում, փոքր և միջին բիզնեսի զարգացում և հարկային բեռի թեթևացում»,- գտնում է Վ. Խաչատրյանը:
Վ. Խաչատրյանի կարծիքով, վերջին 5-6 տարիներին ՀՀ վարած տնտեսական քաղաքականության արդյունքում Հայաստանի շուկայում «գոյություն չունի ներքին արտադրող, որովհետև մեր տնտեսական քաղաքականության հիմնական նպատակը եղել է ներմուծողներին աջակցելը»:
Այս առիթով Վ. Խաչատրյանն իշխանություններին առաջարկում է «հետաձգել վարչարարության հետ կապված խնդիրները և ամեն ինչ անել` ներքին արտադրողի աշխատանքային պայմանները բարելավելու համար»:

Кризис разрушит экономику Армении или пройдет мимо?
Ни в бюджете 2009 года, ни в одном другом документе нет ни одного шага по противостоянию всемирному кризису. Не делается каких-либо шагов, в связи с налоговой политикой, никак не защищается малый и средний бизнес», - заявил представитель «Армянского национального конгресса» бывший мэр Еревана Ваагн Хачатрян.
Анализируя всемирый финансовый кризис и угрозы для Армении В. Хачатрян выразил мнение, что экономические развития, ожидаемые в 2009 году неутешительны.
По его убеждению, власти считают, что «всемирный кризис не дойдет до Армении, пройдет мимо нее как цунами, и мы будем избавлены от опасности оказаться под завалами». По словам представителя АНК, данная позиция властей объясняется следующим суждением: «Финансовая система Армении не интегрирована в мировую финансовую систему, экономика очень мала и резервного фонда достаточно для преодоления кризиса».
Представитель АНК предложил для борьбы с кризисом следовать российскому примеру, «снизить порог налога на добавленную стоимость, осуществлять крупные мероприятия по поддержке малого и среднего бизнеса».
«В экономике Армении самым важным обстоятельством является обеспечение активности в экономике и обеспечение условий труда, что означает ликвидацию монополий, обеспечение конкуренции, развитие малого и среднего бизнеса и облегчение налогового груза», - считает В. Хачатрян.
По его мнению, в результате экономической политики Армении, осуществленной за последние 5-6 лет, на рынке страны «не существует внутреннего производителя, поскольку основной целью нашей экономической политики было содействие импорту».
По этому поводу В. Хачатрян предлагает властям «отложить проблемы управленчества и сделать все для улучшения условий труда внутренних производителей».