«Սիտրոնիկս»-ի ներկայացուցիչներին ընդունել է ՀՀ վարչապետը
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ընդունել է ռուսական «Սիտրոնիկս» ԲԲԸ-ի նախագահ Սերգեյ Ասլանյանին, փոխնախագահ Սերգեյ Ուրեզչենկոյին և Հայաստանում ընկերության լիազոր ներկայացուցիչ Արմեն Խաչատրյանին: Այս մասին հայտնում են Կառավարության տեղեկատվության ու հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
«Սիտրոնիկս» ընկերության նախագահ Սերգեյ Ասլանյանը ներկայացրել է իր ղեկավարած խոշորագույն բարձրտեխնոլոգիական ընկերության գործունեությունը, ՌԴ դաշնային նպատակային ծրագրերում ունեցած մասնակցությունը, միջազգային կապերը և ներկայացվածությունը ԱՊՀ, Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի ու մի շարք այլ երկրներում, ինչպես նաև Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիաների բնագավառում փոխգործակցության առաջիկա նախաձեռնություններն ու ծրագրերը:
«Սիտրոնիկս»-ի նախագահը, մասնավորապես, խոսել է «Գույք պարտքի դիմաց» համաձայնագրով ՌԴ-ին փոխանցված «ՌԱՕ Մարս» ՓԲԸ-ի տարածքում գիտահետազոտական տիպի ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման հնարավորության մասին, ինչը Տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-ռուսական միջկառավարական հանձնաժողովի 10-րդ նիստի հանձնարարականներից է:
Սերգեյ Ասլանյանն անդրադարձել է նաև «Սիտրոնիկս» ընկերության մասնակցությամբ ՀՀ-ում վենչուրային ներդրումների հիմնադրամի ստեղծմանը, նշելով, որ ընկերությունը պատրաստ է կարճ ժամկետում ներկայացնել այդ հարցում փոխգործակցության իր ծրագիրը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության հետագա զարգացմանն առնչվող հարցեր:
Տիգրան Սարգսյանը կարևորել է «Սիտրոնիկս» ընկերության հետ համագործակցությունը և վստահություն հայտնել, որ Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում այն փոխշահավետ և արդյունավետ կլինի:

Премьер-министр Армении принял представителей «Ситроникс»
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял сегодня президента российского ОАО «Ситроникс» Сергея Асланяна, вице-президента Сергея Урезченко и полномочного представителя компании в Армении Армена Хачатряна. Об этом сообщает управление информации и по связям с общественностью правительства Армении.
Президент компании «Ситроникс» Сергей Асланян представил деятельность своей крупнейшей высокотехнологической компании, участие в целевых федеральных программах РФ, международные связи и представленность в странах СНГ, Центральной и Восточной Европы, и ряде других стран, а также сотрудничество в сфере высоких технологий в Армении, инициативы и программы.
Президент «Ситроникс» в частности говорил о возможностях создания свободной экономической зоны научно-исследовательского типа на территории ЗАО «РАО Марс», переданной Арменией РФ согласно соглашению «имущество в счет долга», что является одним из поручений 10-го заседания армяно-российской межправкомиссии по экономическому сотрудничеству.
Сергей Асланян говорил также об участии «Ситроникс» в создании фонда венчурных инвестиций в Армении, отметив, что компания готова в короткий срок представить свою программу по сотрудничеству.
В ходе встречи обсудили вопросы относительно дальнейшего сотрудничества области высоких технологий.
Тигран Саркисян назвал важным сотрудничество с компанией «Ситроникс» и выразил уверенность, что оно будет взаимовыгодным и эффективным в области высоких технологий в Армении.