«Հայկական ջազ 70» նախագծի անդամներն ամփոփեցին տարին
Հայկական ջազը 70 տարեկան է: 1938-ին Հայաստանում պետական ջազ նվագախմբի հիմնադրման օրվանից սկսվեց այս երաժշտական ժանրի տարեգրությունը:
Այսօր ջազային տարին ամփոփեցին «Հայկական ջազ 70» նախագծի կազմկոմիտեի անդամները` նշելով, որ նախագիծը այսքանով չի ավարտվում և շարունակական է լինելու:
Կազմկոմիտեի նախագահ ՀՀ վաստակավոր գործիչ Լևոն Մալխասյանն ասաց, որ նախագիծը իրականացրել են ամբողջությամբ, համերգներն անցել են լեփ լեցուն դահլիճներում և, ամենակարևորը, հանդիսատեսի հիմնական մասը եղել են երիտասարդներ:
«2008 թ.-ն իր հետքը թողեց հայկական պատմության մեջ: Հոբելյանի առիթով կհրատարակվեն գրքեր: Առաջինը գիրքը կպատմի «Հայկական ջազ 70» նախագծում տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին, իսկ երկրորդը հայկական ջազի պատմության մասին»,- հայտնեց Հեռուստեսության և ռադիոյի միջազգային ակադեմիայի ակադեմիկոս Ռուբեն Ջաղինյանը:
Ամբողջ համերգաշրջանի ընթացքում մշակույթի նախարարությունը եղել «Հայկական ջազ 70» նախագծի կողքին, իսկ նախարարը գնահատել է նրանց աշխատանքը ոսկե մեդալներով:
Պարգևների են արժանացել Լևոն Մալխասյանը, Ռուբեն Ջաղինյանը և Ստեփան Շաքարյանը:
Լրագրողներին հետաքրքրում էր թե համաշխարհային աստղերից ու՞մ են ավելի շատ հոնորար վճարել: Այս հարցին Լևոն Մալխասյանը պատասխանեց, որ ամենաշատը վճարել են Ալ Ջերոյին:
«Կոնստանտին Օրբելյանի 80 ամյա հոբելյանական համերգն անցկացվել է առանց հոնորարի, սակայն պահանջվեցին ավելի մեծ ֆինանսական ներդրումներ»,- ասաց Ռուբեն Ջաղինյանը, հավելելով որ «ամենատաք, ջերմ և մեր քաղաքին շատ անհրաժեշտ համերգներից մեկը եղել է` հենց այդ համերգը»:
Պատասխանելով «աստղային քմահաչույքների» մասին հարցին, կազմկոմիտեի անդամները պատասխանեցին, որ «Ալ Ջերոն շատ անմիջական անձնավորություն էր և հաճախ կրկնում էր, որ իր կոշիկ կարողը հայ է եղել: Իսկ Տաթևիկ Հովհաննիսյանը շատ անմիջական էր ու պարզ: Թերևս միայն Լարիսա Դոլինան որոշակի քմահաճույքներ ուներ»:

Организаторны проекта «Армянский джаз 70» подвели итоги года
Армянскому джазу 70 лет. В 1938 году со дня основания государственного джазового оркестра начинается летопись этого музыкального жанра.
Сегодня итоги джазового года подвели члены оргкомитета проекта «Армянский джаз 70», отметив, что проект этим не завершится и будет продолжительным.
Председатель оргкомитета заслуженный деятель Армении Левон Малхасян сказал, что проект осуществлен полностью, концерты прошли с  полными залами и, самое главное, большую часть зрителей составляла молодежь.
«2008 год оставил свой след в армянской истории. В связи с юбилеем будут изданы книги. Первая книга расскажет о событиях, произошедших в проекте «Армянский джаз 70», а вторая – об истории армянского джаза», - сообщил Академик международной академии телевидения и радио Рубен Джагинян.
В ходе всего периода Министерство культуры Армении поддерживало проект, а министр оценила их труды золотыми медалями.
Наград удостоились Левон Малхасян, Рубен Джагинян и Степан Шакарян.
Журналистов интересовало, кому из мировых звезд был выплачен самый большой гонорар. На этот вопрос Левон Малхасян ответил, что больше всего заплатили Ал Джеро.
«Концерт, посвященный 80-летию Константина Орбеляна был проведен без гонораров, однако потребовалось еще больше финансовых средств», - сказал Рубен Джагинян, добавив, что «одним из самых теплых и необходимых нашему городу концертов был именно этот».
Отвечая на вопрос о «звездных капризах», члены оргкомитета ответили, что «Ал Джеро оказался очень простым человеком, и часто повторял, что обувь ему шил армянин. А Татевик Ованнисян – очень непосредственная и простая. Впрочем, некоторую капризность выражала только Лариса Долина».