ՎԶԵԲ-ը վարկ է տրամադրում ՎՏԲ-Հայաստան բանկին
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը տրամադրում է 10 միլիոն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր գումարով վարկ երեք տրանշներով, որպեսզի հնարավորություն տա «ՎՏԲ-Հայաստան բանկ» ՓԲԸ-ին վարկեր առաջարկելու միկրո և փոքր ձեռնարկություններին (ՄՓՁ-եր) ամբողջ երկրում: Այս մասին հայտնում են «ՎՏԲ-Հայաստան» բանկ-ից:
Ըստ ներկայացման, ծրագիրը հնարավորություն կտա Հայաստանի վարկունակ ՄՓՁ-երին ունենալու ֆինանսավորման միջնաժամկետ հուսալի աղբյուրներից օգտվելու հնարավորություն: Ծրագիրն իրականացվում է Armenia Multi-Bank Framework Facility II շրջանակներում: Վարկը կուղեկցվի Հայաստանի Միկրովարկավորման ծրագրի շրջանակներում տեխնիկական օժանդակությամբ (նշված ծրագիրը հաստատությունների զարգացման ու հզորացման տեխնիկական համագործակցության ծրագիր է, որը մշակված է գործընկեր բանկերի ՄՓՁ վարկավորման գործունեությունը հեշտացնելու և դրան օգնելու նպատակով): Տեխնիկական համագործակցության միջոցները տրամադրվել են ՎԶԵԲ-ի` վաղ անցումային երկրների Բազմադոնոր հիմնադրամի և Բաժնետերերի հատուկ հիմնադրամի կողմից:
«ՎՏԲ-Հայաստան» բանկը, որը ընդհանուր ակտիվների մեծությամբ զբաղեցնում է է չորրորդ տեղը, կարևոր դերակատար է հայաստանյան բանկային համակարգում և ունի մասնաճյուղերի ամենալայն ցանցը երկրում: Սպասվում է, որ բանկը իր 78 մասնաճյուղերով և ցածր եկամուտներով խմբերի համար նոր ծառայություններով կբերի իր ներդրումը Հայաստանի ՄՓՁ հատվածի զարգացմանը, ներառյալ գյուղական շրջաններում:
«Միկրո և փոքր ձեռնարկությունները զարգացող տնտեսության կմախքն են: Երկրում առկա է ՄՓՁ ֆինանսավորման զգալի չբավարարված պահանջարկե,- նշում է Չիկակո Կունոն` ՎԶԵԲ-ի Փոքր բիզնեսի խմբի տնօրենը: «Այս ծրագիրը ստանում է հատուկ կարևորություն իրացվելիության համաշխարհային սահմանափակումների ներկայիս միջավայրում, և ՎՏԲ-Հայաստան բանկի տարածքային լայն ներկայությամբ մենք ցանկանում ենք մեծացնել երկրի գյուղական շրջանների, միկրո և փոքր ձեռնարկությունների համար ֆինանսավորման հասանելիությունըե,- ավելացնում է Կունոն:
ՎԶԵԲ-ը ստանձնել է հանձնառություն աջակցելու իր գործունեության երկրներում ՄՓՁ հատվածի զարգացմանը: ՎԶԵԲ-ի Փոքր բիզնեսի խումբը ղեկավարում է ՄՓՁ ֆինանսավորման երկարաժամկետ ծրագրեր 15 երկրներում և ձեռք է բերել նշանակալի փորձ ՄՓՁ վարկավորման գործառնություններ զարգացնելու ուղղությամբ: Միկրո և փոքր ընկերությունների խթանումը Բանկի բարձր գերայակություններից մեկն է Հայաստանում և իհարկե ամբողջ տարածաշրջանում, որտեղ այն գործում է:
ՎԶԵԲ-ը Հայաստանում ամենամեծ ներդրողն է` ներդրած լինելով 202 միլիոն եվրո տնտեսության բոլոր հիմնական հատվածների 52 ծրագրերում: Հայաստանում իրականացվող ծրագիրը Վաղ անցումային երկրների նախաձեռնության մասն է, որը մեկնարկել է 2004թ. ապրիլին և կիրառում է ֆինանսավորման արդյունավետ կազմակերպված մոտեցում` ներգրավելու ավելի շատ ներդրումներ և քաջալերելու տնտեսական բարեփոխումները:
Ինչպես տեղեկացնում են, 61 երկրների և երկու միջկառավարական հաստատությունների պատկանող ՎԶԵԲ-ը նպատակ ունի սատարել կենտրոնական պլանավորմամբ տնտեսություններից անցումը շուկայական տնտեսությունների կենտրոնական ու արևելյան Եվրոպայում և կենտրոնական Ասիայում:

European Bank for Reconstruction and Development provides «VTB-Armenia Bank» CJSC with 10 million USD credit by three tranches so that the latter can extend credits to micro and small businesses (MSB) all over the country, reports VTB-Armenia bank.
The programme will give possibility to solvent Armenian MSB to use reliable, medium-term financing sources. The programme is implemented in the frames of Armenia Multi-Bank Framework Facility II. Credit will be accompanied by technical assistance in the frames of microcrediting programme of Armenia (the programme is a technical cooperation programme for development and consolidation of institutions worked out for promotion of MSB crediting activity by partner banks). Technical cooperation means have been provided for countries at early transition stage by Multidonor Fund and special Shareholders' Fund of EBRD.
VTB-Armenia bank is fourth by the number of its actives and makes significant part of Armenian bank system; the chain of its subsidiaries is largest in the country. It is expected that the bank with its 78 subsidiaries and new services for low-income groups will have its investment in the development of MSB sector, including rural regions.
«Micro and small businesses are pillar for developing economy. There is a considerable financing deficiency in the country», said Chikako Kuno, the head of EBRD Small Business group. «This programme has special significance in the conditions of present world cash position limitations and through wide territorial representation of VTB-Armenia bank we would like to broaden financial accessibility for MSB of rural regions of the country», added Kuno.
EBRD has undertaken to promote the development of MSB sector in the countries of his activity. EBRD Small Business group carries out MSB financing long-term programmes in 15 countries and has gained perceptible experience in promoting MSB crediting programmes. One of the prior activities of the Bank is promotion of MSB in Armenia and in the region where it evolves its activity.
Having invested 202 million Euros in all the sectors of economy by 52 programmes, EBRD is the most major investor in Armenia. Programmes carried out in Armenia are part of the initiative of countries at an early transition stage. It was launched in April, 2004 and applies effectively organized financing approach to attract more investments and encourage economic reforms.
EBRD, which belongs to 61 countries and two intergovernmental institutions, aims at contributing to transition from centrally planned economy to market economy in Central and Eastern Europe and Central Asia.