ՀՀ ֆուտբոլի ֆեդերացիային շնորհվեց «Արդար խաղի» մրցանակ
Երեկ Ցյուրիխում տեղի ունեցած ՖԻՖԱ-ի ամենամյա մրցանակաբաշխության ժամանակ ՖԻՖԱ-ի նախագահ Զեպպ Բլատերը Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիային շնորհեց «Արդար խաղի» մրցանակ` ֆուտբոլի միջոցով խաղաղության ամրապնդման համար:
Հայաստանից մրցանակն ստանալու համար այնտեղ էր մեկնել ՀՖՖ նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանը: Ելույթ ունենալով մրցանակաբաշխության ժամանակ` Ռուբեն Հայրապետյանը նշեց, որ ֆուտբոլը մերձեցրել է երկու երկրներին, որոնք վաղուց ի վեր հարաբերություններ չեն ունեցել:
«Արդար խաղի» մրցանակը ստացավ նաև Թուրքիայի ֆուտբոլի ֆեդերացիան:
Հիշեցնենք, որ 2008-ի սեպտեմբերի 6-ին Երևանում կայացել է Հայաստան-Թուրքիա խաղը, որը դիտելու համար Հայաստան է ժամանել Թուրքիայի նախագահ Աբդուլահ Գյուլը:
Նշենք, որ լավագույն ֆուտբոլիստի կոչմանն արժանացավ պորտուգալացի ֆուտբոլիստ Քրիստիանու Ռոնալդուն, որին մրցանակը հանձնեց աշխարհահռչակ բրազիլացի ֆուտբոլիստ Պելեն: Առաջինը` Լուիշ Ֆիգուներ, որը երկու անգամ է արժանացել այս մրցանակին:

Федерация футбола получила премию «Честной игры»
Вчера на ежегодной церемонии вручения наград ФИФА в Цюрихе глава ФИФА Зепп Блатер вручил Федерации футбола Армении премию «Честной игры» - за укрепление мира посредством футбола.
Для получения премии из Армении в Цюрих отправился глава Федерации футбола Армении Рубен Айрапетян. Выступая на церемонии вручения наград, Рубен Айрапетян отметил, что футбол сблизил две страны, между которыми долгое время не было отношений.
Премию «Честной игры» получила также Федерация футбола Турции.
Напомним, что 6 сентября 2008 года в Ереване состоялась игра Армения- Турция, на которой присутствовал президент Турции Абдулла Гюль, прибывший в Армению с этой целью.
Отметим, что звание лучшего футболиста получил португалец Криштиану Рональду, награду которому передал всемирно известный бразильский футболист Пеле. Первым этой премии удостоился Луиш Фигу, который получал ее дважды.