Գողացված համարվող նկարներից մեկը գտնվել է
Նկարիչների միության փոխնախագահ Կարապետ Փաշայանը տեղեկացրեց, որ գողացված համարվող մեկ նկարը ընկած է եղել մի անկյուն և գտնվել է միայն այսօր: Գտնվածը` նկարիչ Գագիկ Վարդանյանի նկարն է:
«Առաջին օրերին նայել են, այն իր տեղում չի եղել, հետո ման են եկել ու գտել են»,- պարզաբանեց միության փոխնախագահը: Նրա գնահատմամբ, գողացված նկարների ընդհանուր արժեքը կազմում է 492 հազար դրամ:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 13-ին Նկարիչների միության նկարադարանի վարիչ Անահիտ Նազարյանը առավոտյան աշխատանքի գալիս դուռը բացել էր և տեսել է, որ նկարներն ամբողջությամբ խառնված են:
Դրանից հետո միությունից զանգել են և տեղեկացրել ոստիկանությանը միությունում կատարված կողոպուտի մասին:
«Ոստիկանությունից եկան, զննեցին, կողպեքն էլ տարան իրենց հետ»,- հավելեց միության փոխնախագահը` նշելով, որ այսպիսով Հայաստանում առաջին անգամ Նկարիչների միությունից նկարներ են գողանում:
Վերջինիս կարծիքով, գողերը նկարադարանի բազմաթիվ նկարների միջից իրենց հետ տարել են նկարիչներ Գրիգոր Աղասյանի, Ռեգինա Ղազարյանի, Սերինե Բեժանյանի, Սուրեն Աբրահամյանի, Դավիթ Պետրսոյանի և Մկրտիչ Սեդրակյանի գործերը:

Найдена одна из картин
Зампредседателя Союза художников Армении Карапет Пашаян сообщил, что одна из картин, считавшихся украденными, была найдена сегодня в здании Союза художников – она лежала в углу одной из залов. Картина принадлежит кисти художника Гагика Варданяна.
«В первые дни я смотрел, ее не было на месте, а потом она нашлась», - объяснил зампредседателя Союза.
По его оценкам, общая стоимость похищенных картин составляет 492 тыс. драмов.
Напомним что 13 января заведующая хранилищем картин Союза художников Армении Анаит Назарян, придя утром на работу, обнаружила беспорядок в хранилище – все картины были разбросаны по комнате.
Союз в связи с ограблением обратился в полицию.
«Из полиции пришли, осмотрели все и забрали с собой замок», - сообщил зампредседателя Союза, отметив, что впервые в Армении украдены картины из Союза художников.
По мнению Пашаяна, грабители из множества картин забрали полотна Григора Агасяна, Регины Казарян, Серине Бежанян, Сурена Абрамяна, Давида Петросяна и Мкртича Медракяна.