Կառավարությանը պահանջվում են պրոեկտ-մենեջերներ
Նախորդ տարվա վերջին Տ. Սարգսյանը հանձնարարել էր գերատեսչություններին համագործակցել գիտական ինստիտուտների հետ և ներկայացնել բիզնես ծրագրեր` Հայաստանի վրա համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի բացասական ազդեցությունները մեղմելու համար:
Կառավարության այսօրվա նիստում նախքան օրակարգային հարցերի քննարկման անցնելը վարչապետը նշեց, որ արդեն ստացել են բիզնես ծրագրի 70 հայտ, որոնք պետք է բարձրացնեն տնտեսության դիմադրողականությունը:
ՀՀ Վարչապետը նշեց, որ 70 հայտերի մեծ մասն ուղարկել են վերամշակման, քանի որ դրանցում ներկայացված տեղեկատվությունը և վերլուծությունը չի բավարարել իրենց պահանջները: Հայտերի մի մասը մերժվել է, իսկ մի մասն էլ անցել է քննարկումների երկրորդ փուլ:
«Այստեղ պետությունը պետք է ցուցաբերի իր աջակցությունը, որի արդյունքում ծրագրերը կյանքի կկոչվեն շատ շուտ», - ասաց կառավարության ղեկավարը:
Տ. Սարգսյանը նաև տեղեկացրեց, որ արձանագրվել է մի փաստ. «Զգում ենք պրոեկտ-մենեջերների պակաս, այսինքն գաղափարներն իրականացնող մասնագետներ չունենք, որոնք կարող են գաղափարներից բիզնես-պրոեկտներ դուրս բերել»:
Վարչապետն առաջարկեց նախարարություններում մասնագիտական դասընթացներ անցկացնել` մշակել նախագծեր:
«Այս տարի առնվազն 22 պրոեկտ-մենեջերներ պետք է պատրաստենք նախարարությունների համար, իսկ թեկնածուներ պետք է ներկայացնեն հենց նախարարությունները», - ասաց Տ. Սարգսյանը:

Правительству необходимы проект-менеджеры
В конце прошлого года премьер-министр Армении Тигран Саркисян поручил ведомствам сотрудничать с научными институтами и представить бизнес-планы по смягчению влияния на Армению мирового финансового кризиса.
На сегодняшнем заседании правительства перед обсуждением вопросов повестки премьер отметил, что уже получено 70 заявок на бизнес-планы, которые должны повысить иммунитет страны.
Премьер-министр отметил, что большая часть заявок отправлены на доработку, поскольку информация и анализ, содержащиеся в планах, не удовлетворяли требованиям правительства.
«В этом вопросе государство должно проявить свое содействие, чтобы программы были реализованы в кратчайшие сроки», - сказал глава правительства.
Т. Саркисян сообщил также, что зафиксирован следующий факт: «У нас ощущается недостаток менеджеров по проектам, то есть у нас нет специалистов по реализации проектов, которые могли бы разрабатывать из идей бизнес-планы».
Премьер предложил проводить курсы  профессиональной подготовки по разработке программ в Министерствах.
«В этом году мы должны подготовить хотя бы 22 проект-менеджера для Министерств, а кандидаты должны представлять свои Министерства», - сказал Т. Саркисян.