Կառավարությանը պահանջվում են պրոեկտ-մենեջերներ
Նախորդ տարվա վերջին Տ. Սարգսյանը հանձնարարել էր գերատեսչություններին համագործակցել գիտական ինստիտուտների հետ և ներկայացնել բիզնես ծրագրեր` Հայաստանի վրա համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի բացասական ազդեցությունները մեղմելու համար:
Կառավարության այսօրվա նիստում նախքան օրակարգային հարցերի քննարկման անցնելը վարչապետը նշեց, որ արդեն ստացել են բիզնես ծրագրի 70 հայտ, որոնք պետք է բարձրացնեն տնտեսության դիմադրողականությունը:
ՀՀ Վարչապետը նշեց, որ 70 հայտերի մեծ մասն ուղարկել են վերամշակման, քանի որ դրանցում ներկայացված տեղեկատվությունը և վերլուծությունը չի բավարարել իրենց պահանջները: Հայտերի մի մասը մերժվել է, իսկ մի մասն էլ անցել է քննարկումների երկրորդ փուլ:
«Այստեղ պետությունը պետք է ցուցաբերի իր աջակցությունը, որի արդյունքում ծրագրերը կյանքի կկոչվեն շատ շուտ», - ասաց կառավարության ղեկավարը:
Տ. Սարգսյանը նաև տեղեկացրեց, որ արձանագրվել է մի փաստ. «Զգում ենք պրոեկտ-մենեջերների պակաս, այսինքն գաղափարներն իրականացնող մասնագետներ չունենք, որոնք կարող են գաղափարներից բիզնես-պրոեկտներ դուրս բերել»:
Վարչապետն առաջարկեց նախարարություններում մասնագիտական դասընթացներ անցկացնել` մշակել նախագծեր:
«Այս տարի առնվազն 22 պրոեկտ-մենեջերներ պետք է պատրաստենք նախարարությունների համար, իսկ թեկնածուներ պետք է ներկայացնեն հենց նախարարությունները», - ասաց Տ. Սարգսյանը:

Armenian Government needs project-managers
At the end of 2008 Tigran Sargsyan assigned administrations to cooperate with scientific institutions and make business projects to mitigate the influence of world financial crisis on Armenia.
In today’s Government session the prime minister pointed that 70 applications for business projects have been received already which are intended to increase economy resistance.
Armenian prime minister said that the majority of 70 applications are being worked out as the information and analysis did not meet the requirement of Government. Some applications have been refused and some of them are at the second stage of discussions now.
«Here the state should render assistance to call the projects to life as soon as possible », said the prime.
Tigran Sargsyan also mentioned that «there is a shortage of project managers, and we don’t have specialists who can carry out ideas, who can use ideas to conceive projects».
The prime-minister suggested holding special project-management courses in ministries.
«This year we should prepare at least 22 project managers for the ministries, and the candidates should be proposed by ministries», said T. Sargsyan.