Խորհրդի նիստը վարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը
Այսօր կառավարությունում տեղի է ունեցել «Զարգացման հայկական գործակալություն» ՓԲԸ-ի խորհրդի նիստ, որը վարել է խորհրդի նախագահ, ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Խորհուրդը քննարկել և հաստատել է «Զարգացման հայկական գործակալություն» ՓԲԸ-ի 2009 թվականի միջոցառումների ծրագիրը: Ինչպես տեղեկացնում են կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ներկայացնելով նախատեսված տարեկան միջոցառումները, ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Ռոբերտ Հարությունյանը նշել է, որ նախորդ նիստի հանձնարարականների արդյունքում միջոցառումների նկարագիրը վերանայվել է, և ծրագրում ներառվել են որոշակի միջոցառումներ, որոնց համար հստակ նշված են ակնկալվող արդյունքը, միջոցառման նպատակը և իրականացման պատասխանատուն:
Առաջարկվող փաստաթղթում ընդգրկված են նաև ներդրումային հետաքրքիր առաջարկներ, որոնք այնուհետ պետք է մշակվեն և ծրագրային տեսքի բերվեն:
Միջոցառումները, ըստ նրա, կիրականացվեն ներդրումների և արտահանման խթանման, գործարար և ներդրումային միջավայրի բարելավման, ՀՀ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի բարելավման և դրա զարգացմանն աջակցության նպատակներով:
Արտահանման խթանումը, ծրագրի համաձայն, նախատեսվում է իրականացնել արտահանման ներուժ ունեցող ձեռնարկությունների զարգացմանն ու շուկայավորման ծրագրերի մշակմանը և իրականացմանն աջակցելու, նոր արտահանման ծրագրերի ձեւավորման եւ իրականացման, ձեռնարկությունների արտահանման ներուժի գնահատման նպատակով տեղական շուկայի և ձեռնարկությունների, ինչպես նաեւ արտաքին շուկաների պահանջների ուսումնասիրության միջոցով:
ՀՀ գործարար և ներդրումային միջավայրի, ՏՏ ոլորտի բարելավման նպատակով ԶՀԳ գործադիր տնօրենի ներկայացմամբ, շարունակական աշխատանքներ կիրականացվեն գործարար և ՏՏ ոլորտի համայնքների, այդ թվում` աշխատանքային խմբերի հետ` առկա խնդիրների բացահայտման, դրանց վերացման հնարավորությունների գնահատման և համապատասխան առաջարկությունների մշակման, Գործարարության աջակցման և Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացմանն աջակցող խորհուրդներում այդ ամենի քննարկման ու միջոցառումների հաստատման ուղղությամբ:
Նիստում քննարկվել և հաստատվել է «Զարգացման հայկական գործակալություն» ՓԲԸ-ի 2009 թվականի ծախսերի նախահաշիվը ևս:

Заседание совета провел премьер-министр Армении Тигран Саркисян
Сегодня в правительстве Армении прошло заседание совета ЗАО «Агентство армянского развития», которым руководил председатель совета, премьер-министр Армении Тигран Саркисян.
Совет обсудил и утвердил план действий Агентства на 2009 год. Как сообщает управление по связям с общественностью правительства Армении, представляя предусмотренные на 2009 год мероприятия, генеральный исполнительный директор Роберт Арутюнян отметил, что в результате с поручений прошлого заседания список мероприятий несколько изменился. В план включены мероприятия, для которых четко указаны ожидаемые результаты, цели и ответственные за реализацию.
В предложенном документе содержаться также представляющие интерес инвестиционные предложения, которые в дальнейшем будут разработаны, и на основании которых будут составлены соответствующие программы.
Мероприятия, по словам Арутюняна, будут осуществляться по содействию инвестициям и экспорту, улучшению инвестиционной и бизнес среды, развитию и содействию сфере информационных технологий в Армении.
Содействие экспорту, согласно программе, планируется осуществить посредством разработки программ по развитию и выходу на рынок предприятий, имеющих экспортный потенциал, формирования и реализации новых программ по экспорту, исследования требований внутреннего и внешнего рынков для оценивания экспортного потенциала предприятий.
С целью развития инвестиционной и бизнес среды и сферы ИТ, как представил исполнительный директор Агентства армянского развития, будут проводиться с бизнес и ИТ общинами, в том числе и в рабочих группах – для выявление проблем, оценки возможностей по их решению, а также по утверждению планов действия в соответствующих структурах.
На заседании также была обсуждена и утверждена смета расходов «Агентства армянского развития» на 2009 год.