Աուդիտ իրականացնող անձանց նկատմամբ կիրառվել է տուգանք
2008թ. Հայաստանի ֆինանսների նախարարությունը տրամադրել է աուդիտորական ծառայությունների իրականացման 3 լիցենզիա: Այս մասին տեղեկացրեցին նախարարության լրատվական ծառայությունից:
Տեղեկացնենք, որ Հայաստանի տարածքում 2009թ. հունվարի 1-ի դրությամբ լիցենզավորված են 26 աուդիտորական կազմակերպություն և 5 անհատ աուդիտոր, ուժի մեջ են 143 հաշվապահի և 70 աուդիտորի որակավորման վկայականներ:
Աուդիտորական ծառայությունների իրականացման 7 լիցենզիայի գործողություն դադարեցվել է, 17 լիցենզիայի գործողություն կասեցվել է: Միևնույն ժամանակ կասեցումից հանվել է աուդիտորական ծառայությունների իրականացման 6 լիցենզիայի գործողություն:
Աուդիտ իրականացնող անձանց նկատմամբ կիրառվել է ընդհանուր չափով 1 մլն. դրամի տուգանք:
Հաշվետու ժամանակահատվածում` օրենքով սահմանված կարգի համաձայն, գանձվել է 6.650.000 դրամ պետական տուրք, որից 6.500.000 դրամը` աուդիտորական կազմակերպություններից, իսկ 150.000 դրամը` անհատ աուդիտորներից:
Անցած տարվա ընթացքում ֆինանսների նախարարությունում անցկացվել է աուդիտորների որակավորման 15 և հաշվապահների որակավորման 5 քննություն, որոնց արդյունքում որակավորման վկայականներ են շնորհվել 24 հաշվապահի և 41 աուդիտորի:

In 2008 Ministry of Finance provided 3 licences for implementation of audit services, the press center of the ministry reports.
By January 1, 2009, 26 audit companies and 5 private auditors have been licenced and 143 accountants and 70 auditors have received qualification certificates.
Activity of 7 licences for audit services has been ceased and activity of 6 licences has been recovered.
Generally, auditors have been fined for 1 million drams.
In accordance with RA law, state fee of 6. 650.000 drams has been levied, 6.500.000 of which has been levied from audit companies and 150.000 from private auditors.
Last year Ministry of Finance held 15 qualification exams for auditors and 5 exams for accountants. As a result, 24 accountants and 41 auditors have been awarded qualification certificates.