Հայէկոնոմբանկը նշում է 2008 թ-ին գրանցած ձեռքբերումները
2008 թ.-ի արդյունքներով Հայէկոնոմբանկը Վերակառուցման և զարգացման Եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) կողմից ճանաչվել է ՎԶԵԲ-ի «Առևտրի խթանման ծրագրի» շրջանակներում` ՀՀ-ում գործող լավագույն Թողարկող բանկը: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպաման ժամանակ հայտնեց Հայէկոնոմբանկի գործադիր տնօրեն Դավիթ Սուքիասյանը:
Դավիթ Սուքիասյանը տեղեկացրեց նաև, որ բանկը գրանցել է ևս երկու ձեռքբերում: Նա նշեց, որ Հայէկոնոմբանկը ՎԶԵԲ-ի հետ 2007 թ-ի դեկտեմբերի 14-ին ստորագրել է 15 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ սինդիկացված վարկային պայմանագիր, որի համաձայն` տրամադրվող միջոցներն ուղղվում են Հայաստանում փոքր և միջին ձեռնարկությունների վարկավորմանը:
«Պայմանագրով, սույն թվականի հունվարի 20-ին նախատեսված էր վարկի` 5 մլն դոլար, առաջին մասնաբաժնի մարում, սակայն, հաշվի առնելով ծրագրի հաջող ընթացքը, Հայէկոնոմբանկի և ՎԶԵԲ-ի փոխադարձ համաձայնությամբ, նշված մասնաբաժնի մարման ժամկետը երկարացվեց մեկ տարով` մինչև 18.01.2010 թ-ը»,- տեղեկացրեց բանկի գործադիր տնօրենը:
Երրորդ ձեռքբերումը, ըստ Դ. Սուքիասյանի, Միջազգային Ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) «Առևտրի խթանման ծրագրի» շրջանակներում Հայէկոնոմբանկին 5 մլն դոլար վարկային գծի տրամադրումն է:
Ասուլիսին ներկա ՎԶԵԲ Հայաստանի ներկայացուցիչ Մայքլ Վայնշտայնն ընդգծեց, որ Հայէկոնոմբանկը «իրենց վաղեմի և հուսալի գործընկերն է», և իրենք եկել են միասին նշելու բանկի վերոնշյալ ձեռքբերումները, որոնք «անչափ կարևոր են բանկի համար»:

Armeconombank celebrates its achievements
In 2008 EBRD recognized Armeconombank the best Issuing bank in Armenia in the frames of EBRD Trade promotion programme. This has been reported by Davit Sukiasyan, the executive manager of Armeconombank during his meeting with journalists.
He also said that the bank had two more achievements. Sukiasyan noted that on December 14, 2007 Armeconombank signed a 15-million-dollar-valued syndicated loan contract with EBRD in accordance to which the means should be directed to crediting Armenian small and medium businesses.
«In accordance with the contract the first portion – 5 million dollars should have been paid back by January 20, however, taking into consideration the hit of the programme, the term of payment has been prolonged till January 18, 2010, with the mutual agreement of Armeconombank and EBRD», the executive manager said.
The third achievement was 5 million dollars of credit provided for Armeconombank by International Financial Corporation (IFC) in the frames of «Trade promotion programme».
The EBRD representative to Armenia Michael Weinstein, who was also present at the conference, said: «Armeceonombank is our old and reliable friend. We have come here to celebrate the mentioned achievements of the bank together, which are so important for the bank».