Ռուսաստանը մեզ կօգնի՞
Տնտեսական ճգնաժամի միտումներն այսօր արդեն իրենց քայքայիչ գործն են կատարում Հայաստանում: Սա է, թերևս, այն հիմնական հանգամանքը, որ պատճառ հանդիսացավ, որպեսզի ՀՀ իշխանությունները դիմեն ՌԴ-ին` իրենց գործընկերներին ֆինանսական օժանդակություն տրամադրելու խնդրանքով:
Փաստ է, որ այսօր արդեն բանակցություններ են վարվում Ռուսաստանից վարկային միջոցներ ստանալու ուղղությամբ: Այդ մասին հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի (rian.ru) գործակալությունը` մեջբերելով ՌԴ փոխվարչապետ և ֆինանսների նախարար Ա.Կուդրինի խոսքերն այն մասին, թե «նրանք արդեն բանակցում են իրենց հայ գործընկերների հետ վարկային միջոցներ տրամադրելու ուղղությամբ»: Կուդրինը, սակայն չմանրամասնեց վարկի տրամադրման պայմանները` կապված այն մարելու ժամկետի և տարեկան տոկոսադրույքի հետ:
Ի դեպ. 2008թ-ին նմանօրինակ խնդրանքով ՌԴ-ին արդեն դիմել էր Բելառուսը: Այն ժամանակ պաշտոնական Մոսկվան համաձայնել էր հարևան երկրին` որպես օժանդակություն, 2 մլրդ դոլար տրամադրել. վարկի կեսը տրամադրվել էր մինչև 2008-ի ավարտը, մյուս մասը տրամադրվելու է 2009թ-ին:
Հարկ է նշել նաև, որ 2008թ-ին եվրոպական մամուլում ոչ հաստատված տեղակտվություն էր տարածվել առ այն, թե Մոսկվան 4 մլրդ դոլար վարկ է տրամադրելու այս անգամ արդեն Իսլանդիային, որn էականորեն տուժել է միջազգային տնտեսական ճգնաժամից: Պաշտոնական Մոսկվան վարկ տրամադրելու փաստը հերքեց` միաժամանակ հաստատելով, որ այդօրինակ բանակցություններ իրոք տեղի են ունեցել:
Հիշեցնենք, որ Մոսկվան այսօր ոսկու և արտարժույթի ամենից մեծ պաշարներ ունեցող երկրներից է, որոնք, սակայն` նավթի և մետաղական հումքի միջազգային գների կայուն անկման պատճառով, նվազման միտում ունեն: Ֆինանսական ծավալների նվազման պատճառներից մյուսը` ՌԴ-ի Կենտրոնական բանկի կողմից արտարժույթի բավական խոշոր ծավալներ շուկա մտցնելն է, ինչը նպատակ ուներ հարաբերականորեն բարձր նշաձողի վրա պահել ռուսական ռուբլուն:
Սակայն ընդգծենք, որ անգամ նմանատիպ պայմաններում, ՌԴ-ն բավական հզոր ֆինանսականան ռեսուրսների է այսօր տիրապետում և, ամենայն հավանակությամբ, Բելառուսը, Իսլանդիան և Հայաստանը վերջին երկրները չեն լինի, ովքեր ֆինանսական օժանդակության հարցող կդիմեն նրան:

Тенденции экономического кризиса уже сегодня делают свое разрушительное дело в Армении. Это, наверно, основное обстоятельство, ставшее причиной того, что Армения обратилась к России – своему партнеру – за финансовым содействием.
Это факт, что сегодня сегодня уже ведутся переговоры о получении кредитных средств из России. Об этом сообщает РИА Новости, цитируя слова вице-премьера России, министра финансов А. Кудрина о том, что «уже идут переговоры о предоставлении кредита армянским партнерам». Кудрин, однако, не назвал условий предоставления кредита, в частности срок погашения и процентную ставку.
К стати, в 2008 году с подобной просьбой к России обратилась также Белоруссия. В то время официальная Москва согласилась передать соседней стране 2 млрд. долларов в качестве содействия. Часть кредита была предоставлена до окончания 2008 года, остальная сумма будет передана в 2009 году.
Следует заметить, что в 2008 году в европейской прессе распространилась неподтвержденная информация о том, что Москва предоставит кредит в 4 млрд. долларов на этот раз Исландии, которая серьезно пострадала из-за финансового кризиса. Официальная Москва опровергла факт предоставления кредита, в то же время подтвердив, что подобные переговоры, действительно, имели место.
Напомним, что Россия – одна из стран, имеющих наибольшие запасы золота и валюты, которые, однако, из-за стабильного падения цен на нефть и металлы, имеют тенденцию к сокращению. Другая причина сокращения финансовых средств – выброс на рынок довольно крупных объемов валюты со стороны ЦБ России с целью удержать российский рубль на достаточно высокой планке.
Однако подчеркнем, что даже в подобных условиях, Россия и сегодня владеет достаточно серьезными финансовыми ресурсами, и, по всей вероятности, Белоруссия, Исландия и Армения – не последние страны, которые обратились к Москве за финансовой помощью.