Ակնհայտ է, որ ներկայիս ֆինանսատնտեսական ճգնաժամն իր հիմքում ունի` միջազգային տնտեսության կառավարման մեջ մարդկային գործոնի կողմից թույլ տրված սխալները: Սակայն ովքե՞ր են մեղավոր այդ հարցում, ու՞մն է հիմնական մեղքը: Հարցեր, որոնց փորձել է պատասխանել բրիտանական «Գարդիան» (guardian.co.uk) պարբերականը:
Ըստ պարբերականի, մեղավորները 25-ն են, որոնցից առաջին հորիզոնականը զբաղեցնում է ԱՄՆ դաշնային պահուստային համակարգի նախկին ղեկավար Ալան Գրինսպենը: Ըստ Գարդիանի նա «մեղավոր է, որ` ցածր տոկոսադրույթների և հիպոթեկային ոլորտում անբավարար վերահսկման պայմաններում, «հիպոթեկային փուչիկին» թույլ է տվել աճել»:
Ներկայիս ճգնաժամը` տնտեսական բնականոն գործընթաց չէ, որ տեղի է ունենում միջազգային տնտեսական և ֆինանսական համակարգում: Այն մարդկային գործոնի` տնտեսաֆինանսական գործընթացները ոչ բավարար չափով վերահսկելու արդյունք է:
Ինչ վերաբերում է քաղաքական և պետական գործիչներին, ապա Գարդիանի «տնտեսական ճգնաժամի մեղավորների ցուցակի» առաջին հորիզոնակում ԱՄՆ նախկին նախագահ Բ.Քլինթոնն է: Հենց նրա պաշտոնավարման տարիներին օրենքներ են ընդունվել, համաձայն որոնց` հասարակության ոչ բավարար վճարունակ շերտերին հնարավորություն է տրվել անշարժ գույք ձեռք բերելու նպատակով բանկերից ցածր տոկոսադրույքով վարկեր ստանալ:
Քլինթոնից բացի ԱՄՆ-ի` արդեն նախկին նախագահ Ջ.Բուշը նույնպես «ակտիվ մասնակցություն է ունեցել» միջազգային ֆինանսական ներկայիս ճգնաժամի համար անհրաժեշտ «հողի սնուցմանը»: Նրա մեղքը նրանում է, որ Բուշը ոչ միայն չկանգնեցրեց Քլինթոնի վարչակազմի ցածր հիպոթեկային քաղաքականությունը, այլ նաև մեծացրեց նրա տեմպերը:
Մեղավորների ցուցակում է նաև Մեծ Բրիտանիայի ներկայիս վարչապես Գորդոն Բրաունը, որը «ֆինանսիստների շահերը` արտադրողների շահերից ավելի բարձր դասեց»:
Գարդիանի ցուցակում են նաև ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի ֆինանսական մի շարք գործակալություններ, բանկեր. «American International Group Inc.», «Goldman Sachs, Lehman Brothers», «Merrill Lynch», «Halifax Bank of Scotland», «Royal Bank of Scotland», «Bradford & Bingley», «Northern Rock, Bear Stearns», «Bank of England» բանկերը և այլոք:
Պարբերականը վերոնշյալից զատ մեղադրեց միլիարդատեր և ֆինանսիստ Ջ.Սորոսին, միլիրադատեր Ուորեն Բաֆեթին և ամերիկյան հեջ-ֆոնդի ղեկավար Ջոն Պոլսոնին այն բանում, որ «նրանք տեսնում էին ճգնաժամի գալուստը, սակայն ոչինչ չէին ձեռնարկում այդ ուղղությամբ»:
Մեղադրելը, անկասկած «շատ օգտակար» գործ է, սակայն «ո՞վ է մեղավոր» հարցին պատասխանելուց զատ, հարկ է պատասխանել մեկ ավելի կարևոր հարցի` «իսկ ի՞նչ անել»:

It is evident that present financial-economic crisis is a man-made disaster and has been caused by human mistakes in economic management. Who is to blame for this? British periodical «The Guardian» (guardian.co.uk) answered the question.
The periodical names 25 individuals who have led the world into this crisis. First comes Alan Greenspen, the former chairman of US Federal Reserve Board, The Guardian blames him «for allowing the housing bubble to develop as a result of his low interest rates and lack of regulation in mortgage lending».
Present crisis is not a regular economic process going on in international economic and financial system. It is a result of lack of regulation of economic-financial processes by humans.
According to «The Guardian», US former President Bill Clinton is to come first in the list of political and state leaders. In his years of presidency laws were adopted to «force mortgage lenders to relax their rules to allow more socially disadvantaged borrowers to qualify for home loans», the periodical says.
Besides Clinton, US former President George Bush «has also had his active participation» in «preparing ground» for present financial crisis. Bush administration did little to put the brakes on the low mortgage policy.
Next to come is Prime minister of Great Britain Gordon Brown, who «put the financists’ interests ahead of manufacturers’».
Among those-to-blame list by «The Guardian» are also a number of US and British financial agencies, banks «American International Group Inc.», «Goldman Sach», «Lehman Brothers», «Merrill Lynch», «Halifax Bank of Scotland», «Royal Bank of Scotland», «Bradford & Bingley», «Northern Rock», «Bear Stearns», «Bank of England» and others.
Besides the abovementioned list, the periodical blamed the billionaire financier G.Soros, billionaire Warren Buffett, and John Paulson, hedge fund boss, «who saw the crisis coming but did nothing to prevent it».
Blaming, certainly, is very useful, however, besides answering the question «who is to blame?», another important question should be responded: «and what should be done?».