Հայաստանը միակ երկիրն է, որտեղ «դրամը» արժևորվել է
2009 թվականը առևտրային հաշվեկշռի բացասական մնացորդով է սկսվել: Ներմուծումը 5 անգամ գերազանցում է արտահանմանը: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԱԺ նախկին պատգամավոր, տնտեսագիտության պրոֆեսոր Թաթուլ Մանասերյանը:
Իրավիճակը, նրա գնահատմամբ, դեռ վատթարացման միտում ունի, քանի որ տարին դեռ ամփոփված չէ` վիճակագրական ցուցանիշների առումով, սակայն, համաձայն այն վիճակագրական ցուցանիշների, որոնք գրանցվել են, նկատվում է ներմուծման 42% և արտահանման 0.8% աճ: Նման աճը Մանասերյանը անբավարար գնահատեց, սակայն առաջարկեց իրավիճակի հաղթահարման իր մոտեցումները` տնտեսության մրցունակության բարձրացում և հայրենական ապրանքների արժևորում:
«Սակայն ազգային դրամանիշի այսպիսի գերարժևորումը բնավ չի նպաստում այս ամենին, այն էլ այն դեպքում, երբ սա տեղի է ունենում համաշխարհային արժույթների արժեզրկման ֆոնի վրա»,- նշեց Թաթուլ Մանասերյանը:
Նրա հավաստմամբ` արժևորման արդյունքում տեղի է ունենում ապրանքների գների բարձրացում, որ ուղղակիորեն հարվածում է սոցիալական իրավիճակին: Մանասերանը նշեց նաև, որ Հայաստանի կառավարությունը հիմքեր ունի ասելու, որ այսօր մեր արտաքին պարտքը համեմատաբար քիչ է, սակայն դա բավարար չէ նոր վարկեր վերցնելու համար, եթե չկան ներքին երաշխիքներ, որ դրանք իրականություն կդառնան, և ոչ թե բեռ` եկող սերունդների համար:
Նա կարևորեց այն հանգամանքը, որ պետության կողմից վերահսկելի լինի վարկային դաշտը, այլապես «շատ միջազգային կազմակերպություններ նույն ծրագրերի անվան տակ միլիոնավոր գումարներ են մսխում»,- ասաց Մանասերյանը` նշելով, հատկապես, սննդի անվտանգության պահպանման համար ծախսվող գումարները:
«Հայաստանը փոքր երկիր է, և տնտեսությունը պետք է լինի հաշվառելի»,-ասաց Թաթուլ Մանասերյանը:
Նա չբացառեց այն հանգամանքը, որ քայլեր արվում են: Իբրև օրինակ` նա ներկայացրեց ՀԴՄ-ների կիրառումը և դրա հետ կապված շահումային ակցիայի իրականացումը:
Թ. Մանասերյանը կարևորեց այն հանգամանքը, որ մանր և միջին բիզնեսը գտնվում են պետության ուշադրության կենտրոնում` նշելով նաև վարչապետի այցը ոսկու տոնավաճառներ, սակայն նրա համար առավել գնահատելի կլինի, երբ խոշոր բիզնեսն, ի վերջո, կբերվի հարկային դաշտ:

Armenian dram is over-evaluated
2009 started with negative balance of trade. Import exceeds export for 5 times, said NA former deputy, professor in economy Tatul Manaseryan.
Situation tends to get worse as the results of the yaer have not been summed statistically yet , however, according to the registered statistic data, 42% growth of import and 0,8% growth of export has been recorded. Manaseryan considers both insufficient and offered his personal approaches to overcome the present situation – growth of economic competition and encouragement of native production.
«However, such over-evaluation of national currency does not contribute to the process, moreover, when it is done in the foreground of international currency drop»,Tatul Manaseryan said.
As a result, prices increase, which directly beats social condition, he assured. Manaseryan noted that Armenian government has ground to say that today our external debt is comparatively little, however, it is not enough for borrowing new loans if we don't have any guarantees that they are not going to become burden for our generations.
«Armenia is a small country and its economy should be accountable»,he said.
Manaseryan attached importance to the fact that small and middle businesses are paid attention to referring to the visit of prime minister paid to Gold markets. However, Manaseryan is expecting the big business to be brought into tax field.