ՀՀ վարչապետ ընդունել է Համաշխարհային բանկի պատվիրակությանը
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ընդունել է Համաշխարհային բանկի տարածաշրջանային փոխնախագահ Շիգեո Կացուին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին տեղեկացնում են կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՀԲ-ի հետ համագործակցությանը, համաշխարհային ֆինանսական և տնտեսական ճգնաժամի հետևանքների հաղթահարման նպատակով բանկի կողմից Հայաստանին հնարավոր աջակցությանը, ինչպես նաև հեղինակավոր ֆինանսական այլ կազմակերպությունների հետ Հայաստանի համագործակցությանն ու ընթացիկ բանակցություններին վերաբերող հարցեր:
Վարչապետը հույս է հայտնել, որ ՀԲ-ի հետ Հայաստանի հաջող գործակցությունը, նաև` անցյալ տարի բանկի ղեկավարության հետ վաշինգտոնյան հանդիպումներն ու պայմանավորվածությունները կարդարացնեն մեր ժողովրդի սպասումները` հետագա արդյունավետ համագործակցության առումով: Զրույցի ընթացքում նշվել է, որ Հայաստանն իր կատարողական բարձր ցուցանիշով մշտապես ներկայացվել է որպես բարեփոխումների օրինակելի երկիր:
Համաշխարհային ֆինանսական և տնտեսական ճգնաժամի առաջին ալիքը մեր երկրին հաջողվել է անցնցում հաղթահարել` ի տարբերություն շատ երկրների, որտեղ ստիպված են ճգնաժամի հետևանքների հաղթահարման ուղղությամբ զգալի միջոցներ ծախսել:
ՀՀ կառավարության ղեկավարը ՀԲ-ին տեղեկացրել է, որ Հայաստանը հաջող բանակցություններ է վարում այլ ֆինանսական կազմակերպությունների` Ասիական զարգացման բանկի, Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի, Առեւտրի և զարգացման սևծովյան բանկի հետ և նախատեսում է ՓՄՁ-ի վարկավորման նպատակով նրանցից ակնկալվող գումարի չափն ավելի մեծացնել` ի հաշիվ ՀԲ-ից այդ նպատակով ակնկալվող գումարի, նկատի առնելով, որ ՀԲ-ի հետ իրականացվող ծրագրերը, ի տարբերություն վերոնշյալ ֆինանսական կազմակերպությունների, ոլորտային առումով ավելի լայն ընդգրկում ունեն: Դա թույլ կտա հավասարակշռված մոտեցում ցուցաբերել տարբեր ոլորտներում նախատեսվող միջոցառումների ֆինանսավորմանը:

Today Prime Minister of Armenia Tigran Sargsyan received World Bank delegation led by Deputy Chairman Shigeo Katsu, the department of public relations of Armenian Government reports.
The sides discussed cooperation with WB, possible assistance rendered to Armenia by World Bank for overcoming world financial and economic crisis, as well as cooperation of Armenia with other outstanding financial organizations and issues concerning current negotiations.
Prime Minister hoped that successful cooperation with WB as well as the Washington meetings and agreements with Bank chairmen attained last year will be progressive. The sides outlined that Armenia has always had high executive index and has always been presented as a reform model country.
As compared to other countries that have to spend huge sums to overcome consequences of crisis, Armenia managed to overcome the first wave of world financial and economic crisis.
Armenian Prime Minister informed WB delegation that Armenia is holding successful negotiations with other financial organizations – Asian Development Bank, EBRD, Black See Trade and Development Bank. He said that the country foresees to increase the amount expected to receive for providing loans to small and middle businesses. It will allow to manifest balanced approach in financing events in different areas.