ՀՀ վարչապետ ընդունել է Համաշխարհային բանկի պատվիրակությանը
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ընդունել է Համաշխարհային բանկի տարածաշրջանային փոխնախագահ Շիգեո Կացուին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին տեղեկացնում են կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՀԲ-ի հետ համագործակցությանը, համաշխարհային ֆինանսական և տնտեսական ճգնաժամի հետևանքների հաղթահարման նպատակով բանկի կողմից Հայաստանին հնարավոր աջակցությանը, ինչպես նաև հեղինակավոր ֆինանսական այլ կազմակերպությունների հետ Հայաստանի համագործակցությանն ու ընթացիկ բանակցություններին վերաբերող հարցեր:
Վարչապետը հույս է հայտնել, որ ՀԲ-ի հետ Հայաստանի հաջող գործակցությունը, նաև` անցյալ տարի բանկի ղեկավարության հետ վաշինգտոնյան հանդիպումներն ու պայմանավորվածությունները կարդարացնեն մեր ժողովրդի սպասումները` հետագա արդյունավետ համագործակցության առումով: Զրույցի ընթացքում նշվել է, որ Հայաստանն իր կատարողական բարձր ցուցանիշով մշտապես ներկայացվել է որպես բարեփոխումների օրինակելի երկիր:
Համաշխարհային ֆինանսական և տնտեսական ճգնաժամի առաջին ալիքը մեր երկրին հաջողվել է անցնցում հաղթահարել` ի տարբերություն շատ երկրների, որտեղ ստիպված են ճգնաժամի հետևանքների հաղթահարման ուղղությամբ զգալի միջոցներ ծախսել:
ՀՀ կառավարության ղեկավարը ՀԲ-ին տեղեկացրել է, որ Հայաստանը հաջող բանակցություններ է վարում այլ ֆինանսական կազմակերպությունների` Ասիական զարգացման բանկի, Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի, Առեւտրի և զարգացման սևծովյան բանկի հետ և նախատեսում է ՓՄՁ-ի վարկավորման նպատակով նրանցից ակնկալվող գումարի չափն ավելի մեծացնել` ի հաշիվ ՀԲ-ից այդ նպատակով ակնկալվող գումարի, նկատի առնելով, որ ՀԲ-ի հետ իրականացվող ծրագրերը, ի տարբերություն վերոնշյալ ֆինանսական կազմակերպությունների, ոլորտային առումով ավելի լայն ընդգրկում ունեն: Դա թույլ կտա հավասարակշռված մոտեցում ցուցաբերել տարբեր ոլորտներում նախատեսվող միջոցառումների ֆինանսավորմանը:

Премьер-министр Армении принял делегацию Всемирного банка
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян сегодня принял делегацию Всемирного банка во главе с вице-президентом ВБ по региону Европы и Центральной Азии Шигео Катсу. Об этом сообщили из управления информации и по связям с общественностью правительства Армении.
В ходе встречи было обсуждено сотрудничество с ВБ, возможное содействие банка преодолению последствий мирового финансового и экономического кризиса, а также сотрудничество Армении с другими авторитетными финансовыми организациями и вопросы относящиеся проходящих переговоров.
Премьер-министр выразил надежду, что успешное сотрудничество Армении с ВБ, прошлогодние встречи с руководством банка в Вашингтоне и приобретенные договоренности оправдают ожидания нашего народа по дальнейшему эффективному сотрудничеству. В ходе беседы было отмечено, что Армения своим высоким показателем производительности всегда представлялась как образцовая страна, проводящая реформы.
Первая волна мирового финансового и экономического кризиса нашей стране удалось преодолеть без потрясений, в отличие от многих стран, где вынужденно тратятся значительные суммы на преодоление кризиса.
Глава армянского правительства сообщил руководству ВБ, что Армения ведет успешные переговоры с финансовыми организациями – с Азиатским банком развития, Европейским банком реконструкции и развития, с Черноморским банком торговли и развития по увеличению суммы кредита, которая будет выделена на нужды малого и среднего бизнесу за счет суммы, ожидаемой от ВБ на эти цели, учитывая, программы, осуществляемые Всемирным банком обхватывают более широкий спектр сфер.
Это дает возможность проявлять сбалансированный подход к финансированию мероприятий, осуществляемых в различных сферах.