ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանն անփոփոխ թողեց դատավճիռը
Հաշվի առնելով հանրային հետաքրքրությունը` անհրաժեշտ ենք համարում տեղեկացնել, որ այսօր ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանն անփոփոխ թողեց Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանի 2008 թվականի նոյեմբերի 19-ի դատավճիռը, որով Սմբատ Ժիրայրի Այվազյանը մեղավոր էր ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 4-րդ մասով (Ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը) և 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելը՚) նախատեսված հանցանքներ կատարելու մեջ և դատապարտվել ազատազրկման` 2 տարի ժամկետով և տուգանքի` 300 հազար ՀՀ դրամի չափով:
Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ Վճռաբեկ դատարանից և հիշեցնում, որ վերաքննիչ բողոքը բերվել էր Ս.Այվազյանի շահերի պաշտպաններ` Լ.Սահակյանի և Եր.Վարոսյանի կողմից:

Taking into consideration public interest, it is worth mentioning that today Armenian Criminal Court of Appeal left the verdict of Common Jurisdiction Court of Center and Nork- Marash Communities of Yerevan made on November 19, 2008 unchanged. Smbat Ayvazyan was convicted in accordance with Article 235, part 4 (having, keeping, selling, carrying illegal arms) and Article 316, part 1 (violation carried out towards power representative) of Armenian Criminal Code and was sentenced to 2 years of imprisonment and was fined for 300 thousand Armenian drams.
This has been reported by Armenian Court of Cassation. The Court noted that the appeal had been brought to court by L. Sahakyan and Yer. Varosyan, the attorneys of S. Ayvazyan.