ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանն անփոփոխ թողեց դատավճիռը
Հաշվի առնելով հանրային հետաքրքրությունը` անհրաժեշտ ենք համարում տեղեկացնել, որ այսօր ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանն անփոփոխ թողեց Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանի 2008 թվականի նոյեմբերի 19-ի դատավճիռը, որով Սմբատ Ժիրայրի Այվազյանը մեղավոր էր ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 4-րդ մասով (Ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը) և 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելը՚) նախատեսված հանցանքներ կատարելու մեջ և դատապարտվել ազատազրկման` 2 տարի ժամկետով և տուգանքի` 300 հազար ՀՀ դրամի չափով:
Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ Վճռաբեկ դատարանից և հիշեցնում, որ վերաքննիչ բողոքը բերվել էր Ս.Այվազյանի շահերի պաշտպաններ` Լ.Սահակյանի և Եր.Վարոսյանի կողմից:

Апелляционный Уголовный суд Армении не изменил приговор
Учитывая общественный интерес, считаем необходимым сообщить, что сегодня апелляционный уголовный суд Армении оставил без изменения приговор от 19 ноября 2008 года судов общей юрисдикции Еревана Кентрон и Норк-Мараш.
Приговором суда, Смбат Жирайрович Айвазян признан виновным по части 4 статьи 235 Уголовного кодекса Армении (незаконное приобретение, хранение, перемещение или хранение оружия, взрывчатых веществ) и части 1статьи 316 (применение силы против представителя власти).
Айваязн был приговорен к двум годам тюремного заключения и штрафу в размере 300 тыс. драмов.
Об этом сообщает Кассационный суд, напомнив, что апелляционный иск был подан от имени правозащитников Айвазяна – Л. Саакян и Ер. Варосяна.