Համաշխարհային ճգնաժամը լրջորեն է ազդել Ռուսաստանի վրա
Պատմության մեջ առաջին անգամ Համաշխարհային տնտեսական ֆորումը բացելու պատիվը վերապահվել է Ռուսաստանին: ՌԴ վարչապետ Վլադիմիր Պուտինն իր ելույթում հայտարարել է, որ համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամը լրջորեն անդրադարձել է Ռուսաստանի վրա:
«Ճգնաժամն, իհարկե, ազդել է նաև մեր վրա, ընդ որում` լրջորեն է ազդել մեր երկրի վրա», - Ինտերֆաքս (interfax.ru) գործակալության համաձայն, ընդգծել է ՌԴ վարչապետը:
Շվեյցարական Դավոսում երեկ բացվել է Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության Համաշխարհային տնտեսական ֆորումը:
Ներկայիս ֆորումն անցկացվում է համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում, այդ իսկ պատճառով էլ 96 երկիր ներկայացնող 2,5 հազար քաղաքական գործիչների, համաշխարհային բիզնես էլիտայի և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների ուշադրության կենտրոնում է համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի հաղթահարման թեման:
Աշխատանքային խմբերի շրջանակներում քննարկվում են առավել սուր խնդիրներ` ճգնաժամի պատճառը, ինչպե՞ս խուսափել դրա կրկնությունից, ի՞նչ է պահանջվում` համաշխարհային ֆինանսական, էներգետիկ ռեսուսների կառավարումը կատարելագործելու համար: Այս մասին հաղորդում է Նյուսռու-ն (newsru.com):

Russia seriously affected by global crisis
For the first time in the World Economic Forum history the keynote address at the opening of the annual World Economic Forum in Davos, Switzerland was given by Russia. In his address Russian Prime Minister Vladimir Putin declared that Russia has been seriously affected by world economic crisis.
«Addressing you here today, I cannot but mention the effects of the global crisis on Russian economy. We have also been seriously affected», Russian Prime Minister said, interfax.ru reports.
On Wednesday, the World Economic Forum was launched in Davos, Switzerland.
The Forum is being held under the world economic crisis, hence, 2,5 thousand politicians, businessmen and the representatives of the world leading organizations from 96 countries worldwide have focused their attention on the issue of anti-crisis policy.
In the frames of working groups discussions have been held on the factors which brought about the crisis, how to avoid its re-occurrence, what should be done to promote management of the world financial and energetic resources, newsru.com reports.