2009 թ.-ի հունվարի 28-ին շվեյցարական Դավոս քաղաքում բացվեց Միջազգային տնտեսական համաժողովը, որի կազմը խիստ ներկայացուցչական է:
Այս տարի այն գումարվում է միջազգային տնտեսական և ֆինանսական ճգնաժամի պայմաններում, որն էլ, թերևս, լինելու է համաժողովի քննարկումների հիմնական թեման:
Հիշեցնենք, որ Համաշխարհային տնտեսական համաժողովը միջազգային ոչ կառավարական կազմակերպություն է, որի պատմությունը սկիզբ է առնում 1971թ-ին, երբ Ժնևում եվրոպական առաջատար կազմակերպությունների 450 ղեկավարներ հավաքվեցին տնտեսական համաժողովի: 1971-1986 թթ-ին համաժողովը կոչվում էր «Եվրոպական մենեջմենտի ֆորում»:
Այսօր` տարիներ անց, միջազգային տնտեսական զարգացման հիմնական ուղեգծերը պայմանավորում են Դավոսում արված հարցադրումներով և քննարկումներով:
Նշենք, որ ներկայիս միջազգային տնտեսական իրավիճակի լրջությամբ է պայմանավորված այն, որ համաժողվի աշխատանքներին մասնակցում են մոտ 2 500 քաղաքական գործիչներ, միջազգային բիզնես և ֆինանսական էլիտայի ներկայացուցիչներ, պետությունների և կառավարությունների, ինչպես նաև միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների ղեկավարներ:
Համաժողովի ժամանակ կենտրոնական տեղ է զբաղեցնում առկա տնտեսական ճգնաժանի հաղթահարման ուղիներ փնտրելու հիմնախնդիրը, ինչպես նաև նրա հնարավոր կրկնությունը բացառելու մեխանիզմների մշակումը:
Ներկայիս համաժողովը նախորդներից տարբերվում է նաև նրանով, որ այն բացեց ՌԴ-ի վարչապես Վ.Պուտինը, որի ելույթն արտացոլում էր ներկայիս ճգնաժամի ձևավորման պատճառների և դրանց հաղթահարման եղանակների ռուսական տեսլականը:
ՌԴ-ի վարչապետն իր ելույթում, մասնավորապես, մի քանի շեշտադրրումներ կատարեց` նշելով, որ «միջազգային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը արձանագրեց առկա ֆինանսատնտեսական համակարգի անկարողունակությունը»: Ըստ նրա, «այսօր միջազգային տնտեսության իրական սեկտորի պահպանման համար, անհրաժեշտ է զրոյացնել ոչ շահեկան ակտիվները և առկա պարտքերը, որոնք ավելի շատ խոչընդոտում են տնտեսութան վերականգնման միտումների իրականացմանը, քան` նպաստում դրանց»:
Որպես ճգնաժամի հաղթահարման մեխանիզմ` Պուտինը առաջարկեց «հրաժարումը պրոտեկցիոնիզմից և պետության մասնակցության նվազեցումը տնտեսության մեջ»:

28 января 2009 года в городе Давос открылся Всемирный экономический форум, состав которого крайне представителен.
В этом году форум проводится в условиях мирового экономического кризиса, который, впрочем, и станет основной темой обсуждения на саммите.
Напомним, что Всемирный экономический форум – международная неправительственная организация, история которого берет начало в 1971 году, когда руководители 450 ведущих предприятий собрались в Женеве на экономический саммит. В 1971-1986 гг. саммит назывался «Форумом европейского менеджмента».
Сегодня, годы спустя, основной вектор международного экономического развития определяется вопросами, поставленными в Давосе и обсуждениями, прошедшими в ходе форума.
Отметим, что серьезностью нынешней экономической ситуации обусловлено то, что в работах форума принимают участие 2500 политических деятелей, представители международной бизнес и финансовой элиты, руководители государств и правительств, а также авторитетных международных организаций.
В ходе саммита центральное место занимает вопрос поисков путей преодоления финансового кризиса, а также разработка механизмов по предотвращению возможного повторения подобной ситуации.
Нынешний саммит отличается от предыдущих и тем, что его открыл премьер-министр РФ Владимир Путин, выступление которого отражало российскую позицию относительно причин формирования кризиса и путей его преодоления.
Премьер-министр РФ в своем выступлении, в частности, расставил несколько акцентов, отметив, что «международный финансовый кризис показал недееспособность финансовой системы». По его словам, Сегодня для сохранения реального сектора мировой экономики необходимо «списать безнадежные долги и «плохие» активы бизнеса», которые скорее мешают восстановлению экономики, чем способствуют этому процессу.
В качестве пути преодоления мирового кризиса, Путин предложил «отказаться от протекционизма и свести к минимуму государственное вмешательство в экономику».