Ստորագրվել է «Վարկի տրամադրման և ծրագրի ֆինանսավորման» պայմանագիր
Հունվարի 30-ին ՀՀ ֆինանսների նախարարության, KfW գերմանական բանկի և «Հայաստանի բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ-ի միջև ստորագրվել է «Վարկի տրամադրման և ծրագրի ֆինանսավորման» պայմանագիր, որի համաձայն, Գյումրի-2 բարձրավոլտ ենթակայանի վերակառուցման նպատակով հատկացվում է մինչև 14,6 միլիոն եվրո:
Ինչպես տեղեկացնում են ֆինանսների նախարարության մամուլի ծառայությունից, ծրագրով նախատեսվում է լիովին վերականգնել Գյումրի-2 ենթակայանը` այն հագեցնելով ժամանակակից հուսալի սարքավորումներով: Ըստ աղբյուրի, դա հնարավորություն կտա բարձրացնել Գյումրի քաղաքի և հարակից համայնքների էներգամատակարարման հուսալիությունը` զուգահեռաբար նախադրյալներ ստեղծելով տարածաշրջանային համագործակցության համար:

Contract on credit extension and programme financing signed
On 30 January the Armenian Ministry of Finance, KfW German Bank and «Armenian high-voltage electricity supply network» CJSC signed a «credit extension and programme financing» contract on allocating 14,6 million euros for reconstruction of Gyumri-2 high-voltage electricity supply network.
The programme foresees to reconstruct the network completely installing it with modern equipments, the press center of Armenian Ministry of Finance reports. This will enable to increase the electricity supply reliability in Gyumri and in adjacent communities.