Ստորագրվել է «Վարկի տրամադրման և ծրագրի ֆինանսավորման» պայմանագիր
Հունվարի 30-ին ՀՀ ֆինանսների նախարարության, KfW գերմանական բանկի և «Հայաստանի բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ-ի միջև ստորագրվել է «Վարկի տրամադրման և ծրագրի ֆինանսավորման» պայմանագիր, որի համաձայն, Գյումրի-2 բարձրավոլտ ենթակայանի վերակառուցման նպատակով հատկացվում է մինչև 14,6 միլիոն եվրո:
Ինչպես տեղեկացնում են ֆինանսների նախարարության մամուլի ծառայությունից, ծրագրով նախատեսվում է լիովին վերականգնել Գյումրի-2 ենթակայանը` այն հագեցնելով ժամանակակից հուսալի սարքավորումներով: Ըստ աղբյուրի, դա հնարավորություն կտա բարձրացնել Գյումրի քաղաքի և հարակից համայնքների էներգամատակարարման հուսալիությունը` զուգահեռաբար նախադրյալներ ստեղծելով տարածաշրջանային համագործակցության համար:

16,4 млн. евро выделено на реконструкцию подстанции в Гюмри
30 января между Министерством финансов Армении, немецким банком KfW и ЗАО «Армянские высоковольтные электросети» подписан договор по «Предоставлению кредита и финансированию программы», согласно которому будет выделено до 16,4 млн. евро на перестройку высоковольтной подстанции Гюмри-2.
Как сообщает пресс-служба Министерства финансов, планируется полностью перестроить подстанцию, обеспечив ее современным и надежным оборудованием.
Как сообщает источник, это позволит увеличить надежность электроснабжения города Гюмри и прилегающих общин, параллельно создавая основу для регионального сотрудничества.