«Տարածքներում պետք է ավելի շատ հատկացումներ արվեն, քան Երևանում»
ՀՀ Տարածքային կառավարման առաջին փոխնախարար Վաչե Տերտերյանը ՀՀ Կառավարությանը ներկայացրեց 2008 թ.-ին կատարված աշխատանքների հաշվետվությունը և այս տարվա անելիքների հիմնական ուղղությունները:
2009 թ.-ի անելիքները ճիշտ կազմակերպելու նպատակով, նախարարությունը իրականացրել է լայնածավալ վերլուծություններ` մյուս նախարարությունների հետ համատեղ ուսումնասիրելով մարզերին բնորոշ ցուցանիշները, համայնքներում տիրող իրավիճակը: Այս վերլուծությունները, փոխնախարարի խոսքերի համաձայն, օգնելու են նաև կազմակերպել պետական միջոցները` այդ համայնքներն ուղղորդելու գործընթացում:
Վ. Տերտերյանը նշեց, որ` վերոնշյալ ծրագրերի իրականացման արդյունքում արդյունքում, հնարավորություն է ստեղծվում այս տարի մշակել և 2010 թ-ից ապահովել պետբյուջեի ձևավորման այնպիսի սկզբունքների կիրառում, որոնք կբերեն մարզերի համաչափ զարգացմանը:
ՀՀ վարչապետ Տրգրան Սարգսյանը հանձնարարեց վերանայել ժամկետային ծախսային ծրագիրը և այն ցուցանիշները, որոնք նախատեսված են կատարել առաջիկա տարիներին:
«Մենք սկսելու ենք 2010 թ.-ի պետբյուջեն կազմելու գործընթացը: Անհրաժեշտ այդ համամասնությունները պետք է տարվեն այսօրվանից` ինչպիսի վերաբաշխումներ պիտի անենք, որպեսզի տարածքների զարգացման տեմպերն ավելի բարձր լինեն, քան Երևան քաղաղինը», - ընդգծեց ՀՀ վարչապետը:

Armenian Government to allocate more means to regions
First Deputy Minister of Territorial Administration of Armenia Vache Terteryan presented Armenian Government a report on works done in 2008 and works to be done in 2009.
For precise organization of 2009 works the Ministry along with other ministries has carried out analysis on regional indexes. According to deputy minister, the analyses are to help organize the state means to be allocated to the communities and regions.
Terteryan noted that the program will provide opportunity to work out criteria on formulation of state budget to be implemented from 2010 year which can contribute to equal development of regions.
Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan commissioned to review future programs and indexes.
«We are going to launch the process of forming state budget 2010. We should carry out redistribution of proportions to increase the development tendencies in regions», Armenian PM said.