«Տարածքներում պետք է ավելի շատ հատկացումներ արվեն, քան Երևանում»
ՀՀ Տարածքային կառավարման առաջին փոխնախարար Վաչե Տերտերյանը ՀՀ Կառավարությանը ներկայացրեց 2008 թ.-ին կատարված աշխատանքների հաշվետվությունը և այս տարվա անելիքների հիմնական ուղղությունները:
2009 թ.-ի անելիքները ճիշտ կազմակերպելու նպատակով, նախարարությունը իրականացրել է լայնածավալ վերլուծություններ` մյուս նախարարությունների հետ համատեղ ուսումնասիրելով մարզերին բնորոշ ցուցանիշները, համայնքներում տիրող իրավիճակը: Այս վերլուծությունները, փոխնախարարի խոսքերի համաձայն, օգնելու են նաև կազմակերպել պետական միջոցները` այդ համայնքներն ուղղորդելու գործընթացում:
Վ. Տերտերյանը նշեց, որ` վերոնշյալ ծրագրերի իրականացման արդյունքում արդյունքում, հնարավորություն է ստեղծվում այս տարի մշակել և 2010 թ-ից ապահովել պետբյուջեի ձևավորման այնպիսի սկզբունքների կիրառում, որոնք կբերեն մարզերի համաչափ զարգացմանը:
ՀՀ վարչապետ Տրգրան Սարգսյանը հանձնարարեց վերանայել ժամկետային ծախսային ծրագիրը և այն ցուցանիշները, որոնք նախատեսված են կատարել առաջիկա տարիներին:
«Մենք սկսելու ենք 2010 թ.-ի պետբյուջեն կազմելու գործընթացը: Անհրաժեշտ այդ համամասնությունները պետք է տարվեն այսօրվանից` ինչպիսի վերաբաշխումներ պիտի անենք, որպեսզի տարածքների զարգացման տեմպերն ավելի բարձր լինեն, քան Երևան քաղաղինը», - ընդգծեց ՀՀ վարչապետը:

Регионам нужно выделять больше, чем Еревану
Первый замиститель министра территориального управления Армении Ваче Тертерян представил правительству Армении отчет о работах, осуществленных в 2008 году, а также основные направления деятельности 2009 года.
С целью верной организации деятельности на 2009 год, Министерство осуществило широкий анализ, изучив совместно с другими министерствами различные показатели по районам и ситуацию в общинах страны. Этот анализ, по словам замминистра, поможет также отрегулировать государственные средства, выделяемые общинам.
В. Тертерян отметил, благодаря реализации указанных программ, можно будет разработать в этом году и обеспечить с 2010 года применение таких принципов формирования бюджета, которые привели бы к равномерному развитию областей.
Премьер-министр Тигран Саркисян поручил пересмотреть временные программы и показатели, запланированные на ближайшие годы.
«Мы начнем процесс формирования бюджета 2010 года. Необходимые пропорции необходимо установить уже сегодня – какие перераспределения необходимы для того, чтобы темпы развития регионов были выше, чем в Ереване», - подчеркнул премьер-министр.