ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարությանը 161 մլն դրամ է հատկացվել
Կառավարության որոշմամբ, ՀՀ կառավարության 2009թ. պահուստային ֆոնդի հաշվին, 161 մլն դրամ է հատկացվել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությանը` «Հայաստանի փոքր ու միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոն» հիմնադրամի միջոցով «ՄԷԳԱ ԱՐԱՐԱՏ» ՍՊԸ-ի սեփական կապիտալում ներդրում իրականացնելու նպատակով։
Որոշումն ընդունվել է` Տնտեսության զարգացմանը նպաստող ներդրումային ծրագրերի աջակցության օպերատիվ շտաբի 2009թ. հունվարի 23-ի արձանագրային որոշման համաձայն։ Հաշվի է առնվել, որ հիշյալ ՍՊԸ-ի գործարար ծրագրի իրականացումը կնպաստի ավելի քան 50 նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը, Վայոց Ձորի եւ հարակից մարզերի 100-ից ավելի ընտանիքների ներգրավմանը խոտաբույսերի հավաքման աշխատանքներում, նոր արտադրատեսակների` ուրցադաղձի, ծիրանի եւ դեղձի թեյերի արտադրության կազմակերպմանը եւ արտադրանքի 90 տոկոսի արտահանմանը։
Այս որոշման կապակցությամբ, վարչապետը նշել է, որ կառավարությունը ստանձնել է նմանատիպ ծրագրերը հանրության վերահսկողության ներքո իրականացնելու պարտավորություն։ «Ցանկացած գումար, որ մենք հակաճգնաժամային միջոցառումների շարքում տրամադրում ենք, հասարակությունը պետք է հնարավորություն ունենա վերահսկել դրա ծախսման գործընթացը», - ասել է Տիգրան Սարգսյանը` հանձնարարելով ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարին կազմակերպել ՓՄՁ ԶԱԿ-ի միջոցով այդ ծրագիրը հանրությանը ներկայացնելը և հետագայում հատկացված գումարի օգտագործման վերաբերյալ պարբերաբար հանդես գալ հաշվետվությամբ։
Հանձնարարվել է նաև ՀՀ ֆինանսների նախարարության հետ որոշման տեքստի վրա աշխատել, այն տրամաբանությամբ, որպեսզի այդ գումարները տրամադրվեն վերադարձելիության սկզբունքով։

161 million AMD allocated to Armenian Ministry of Finance
By the resolution of Armenian Government, in the frames of the Foundation of «National Center for Promotion of Small and Middle Businesses in Armenia», 161 million AMD has been allocated from the reserve fund of the Government to Armenian Ministry of Finance for making investments in «Mega Ararat» LLC capital.
The resolution has been adopted in the frames of the projects promoting the development of Armenian economy.
The sum has been disposed to the company taking into consideration that the implementation of its business program will provide more than 50 new vacancies. Due to the program more than 100 families in Vayots Dzor region can involve in the works of herb-collecting and 90% of production can be exported.
«Our society should be provided possibility to control the process of expenditure of any sums allocated for anti-crisis measures», the Prime Minister said. He commissioned the Minister of Finance to present the programs to the public and make regular reports on the expenditure of the allocated sums.
The Minister of Finance has also been commissioned to provide the sums to companies on returnable basis.