«Անտառների մոնիտորինգի հզորացման ծրագիր»-է մաշակվել
Կառավարության այսօրվա նիստում որոշվել է, որ է գյուղատնտեսության նախարարությունը իրականացնելու է անտառների մոնիտորինգ: Ինչպես տեղեկացնում են կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, դա մի ծրագիր է ՀՀ-ի և Վերակառուցման ու զարգացման միջազգային բանկի միջև, որը կոչվում է «Անտառների մոնիթորինգի հզորացման ծրագիր»:
Համաձայն մշակված ծրագրի, ստացված դրամաշնորհի միջոցներով գյուղատնտեսության նախարարությունը անտառների մոնիտորինգ կիրականացնի:
Կառավարության որոշմամբ նաև սահմանվել է, որ ՀՀ կառավարության 1999թ. դեկտեմբերի 22-ի N765 որոշմամբ` օտարերկրյա պետությունների և միջազգային վարկատու կազմակերպությունների կողմից ՀՀ-ին տրամադրվող վարկային և դրամաշնորհային միջոցների հաշվին նախապատրաստվող և իրականացվող ծրագրերի կառավարման խորհրդին վերապահված լիազորություններն իրականացնում է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարը:

Разработана программа по мониторингу лесов
На сегодняшнем заседании правительства принято решение о том, что Министерство сельского хозяйства будет проводить мониторинг лесов. Как сообщают из управления по связям с общественностью правительства Армении, программа под названием «Программа по усилению мониторинга» реализуется совместно с Европейским банком реконструкции и развития.
По данной программе, на средства полученных грантов министерство сельского хозяйства проведет мониторинг лесов.
Решением правительства постановлено также, что полномочия совета по управлению грантовых средств, предоставляемых Армении другими странами или авторитетными международными организациями переходят к министру сельского хозяйства.