Սենատորները հավանություն են տվել տնտեսական աջակցության ծրագրին
Ուրբաթ օրը ԱՄՆ Սենատի անդամները նախնական համաձայնության են եկել հավանություն տալ Բարաք Օբամայի վարչակազմի առաջարկած ամերիկյան տնտեսության աջակցության՝ շուրջ 780 միլիարդ դոլար արժողությամբ ծրագրին: Այս մասին տեղեկացնում է France-Presse գործակալությունը:
Գործակալության աղբյուրը, ցանկանալով գաղտնի մնալ, ընդգծել է, որ համաձայնություն ձեռք է բերվել դեռ միայն Դեմոկրատական և Հանրապետական կուսակցությունների ոչ ծայրահեղական ներկայացուցիչների միջև, այդ իսկ պատճառով քվեարկությունից առաջ պետք է ստանալ վերին պալատի ամբողջ դեմոկրատական մեծամասնության աջակցությունը: Քվեարկության ամսաթիվը դեռ չի հրապարակվում:
Սկզբում կանխատեսվում էր, որ տնտեսության աջակցության համար կհատկացվի 937 միլիարդ դոլար, սակայն Կոնգրեսի ստորին պալատի քննարկումից հետո հատկացվող գումարի չափը կրճատվեց մինչև 819 միլիարդ դոլար, իսկ Սենատի հետ համաձայնությունից հետո՝ մինչև 780 միլիարդ:

On Friday, the U.S. Senate members have agreed to approve the American economy assistance program valued 780 billion dollars. The program had been proposed by Barack Obama’s Administration, France Presse agency reports.
Not wanting to reveal its name to the agency, the source outlined that by now the agreement has been reached only among Extreme Representatives of the Democratic and the Republican Parties. The date of voting has not been reported yet.
First, it was foreseen to allocate 937 billion dollars for the American economy assistance program, however, after discussions held in the Lower Chamber of the Congress, the sum was cut to 819 billion dollars. After the agreement with the Senate it was cut to 780 billion dollars.