Նախաստորագրվել է վարկի տրամադրման համաձայնագիրը
Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությունների միջև տեղի ունեցած բանակցությունների արդյունքում երկու երկրների միջև նախաստորագրվել է «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև Հայաստանի Հանրապետությանը պետական վարկ տրամադրելու մասին» համաձայնագիր:
Ֆինանսների նախարարության կայքում տեղադրված տեղեկության համաձայն, ըստ համաձայնագրի, ռուսական կողմը Հայաստանի Հանրապետությանը կտրամադրի 500.0 մլն դոլարի պետական վարկ` ՀՀ տնտեսության վրա համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի բացասական հետեւանքները չեզոքացնելու նպատակով: Վարկը տրամադրվելու է 15 տարի մարման ժամկետով, որից 4 տարին արտոնյալ է:
Նախաստորագրված ֆինանսական համաձայնագիրը չի ենթադրում Հայաստանի Հանրապետության կողմից որևէ ոչ ֆինանսական պարտավորությունների կատարում, և, ներկայումս միջազգային ֆինանսական շուկայում ձևավորված վարկավորման պայմանների համեմատությամբ, վարկը տրամադրվելու է մեղմ պայմաններով:

Подписано предварительное соглашение о предоставлении кредита
Между правительствами Армении и России по итогам проведенных переговоров подписан предварительный договор «О предоставлении армянскому правительству государственного кредита».
Согласно информации, размещенной на сайте Министерства финансов, по договору, российская сторона предоставит Армении государственный кредит в размере 500 млн. долларов для нейтрализации негативного воздействия мирового финансового кризиса на экономику страны. Кредит будет предоставлен со сроком погашения в 15 лет, 4 из которых – льготные.
Договор не предполагает выполнения каких-либо нефинансовых обязательств с армянской стороны, и в сравнении с установленными условиями международного кредитования, кредит предоставлен Армении на достаточно мягких условиях.