Ֆինանսական ոլորտի բացթողումները շտապ լուծում են պահանջում
ՀՀ Ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը ՀՀ կառավարությանը ներկայացրեց 2008 թ-ին կատարված աշխատանքների հաշվետվությունը և անդրադարձավ չիրականացված ծրագրերին ու միջոցառումներին: Նախարար Տ. Դավթյանի խոսքերով, 2008 թ-ի համար նախատեսված բոլոր ծրագրերը կատարվել են, այդ թվում որոշ ծրագրեր կատարվել են վերապահումով:
Ավարտին չհասցված ծրագերի բացթողումները Ֆինանսների նախարարը կապեց աշխատանքը համատեղ իրականացնող միջազգային կառույցների` ոչ նշված ժամանակին աշխատանքն ավարտելու հետ: Որոշ աշխատանքներ էլ, ըստ Տ. Դավթյանի, ոչ լրիվ ծավալով են կատարվել, քանի որ դրանք ավարտին հասցնելու համար անհրաժեշտ են մի շարք այլ ոլորտներ, որոնք չունեն համապատասխան հնարավորություններ:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, լսելով նախարարի ներկայացրած հաշվետվությունը և 2009 թ-ին իրականացվելիք գերակա քայլերի ծրագրերը, ընդգծեց, որ դրանցից շատերն անհապաղ լուծումներ են պահանջում: Տ. Սարգսյանն անդրադարձավ նաև «Դուինգ բիզնես» ծրագրին, և նշեց, որ այս ծրագրի` մաքսային վարչարարության բնագավառում պահանջվող փաստաթղթերի քանակը պետք է նվազեցնել` հասցնելով մինչև 3-ի, որպեսզի քաղաքացիները ազատվեն փաստաթղթային ավելորդ քաշքշուկներից:
Վարչապետը նշեց նաև, որ կան անելիքներ` գնումների նոր հայեցակարգի մշակման, էլեկտրոնային գնումների համակարգ ստեղծելու և կատարելագործելու, լիcենզավորման և թույլտվությունների ընթացակարգի կատարումը ապահովելու ուղղություններով:

Armenian Minister of Finance Tigran Davtyan addressed a report to the Armenian Government on works done in 2008 and referred to the programs and measures that remained untouched. According to Davtyan, all the programs foreseen for 2008, have been carried out.
The derelictions have been brought about by the lack of the required means for the implementation of the program.
Armenian PM Tigran Sargsyan outlined that most of the derelictions in financial field require prompt action. He also referred to «Doing business» program and noted the necessity to cut down the number of documents required at the customs for the program. This targets at providing more favorable conditions for the citizens.
The PM also touched upon the works to be done, particularly, working out new purchase conception, establishing e-purchase system, and a number of issues on the promotion of the activities in the financial field.