Հիվանդների համաշխարհային օրն է
Փետրվարի 11-ը հիվանդների համաշխարային օր հայտարարելու նախաձեռնությունը կարծես հասարակության կողմից մի քայլ լինի, որն ուղղված է` այդ վիճակում հայտնված մարդկանց աջակցություն ցուցաբերելուն:
Պատմագրության համաձայն, Հիվանդների համաշխարհային օրը սահմանվել է Հովհաննես Պողոս II Հռոմի պապի կողմից 1992 թ-ին: Այս առիթով գրված իր հատուկ ուղերձում նա ընդգծել է, որ Հիվանդների համաշխարհային օրվա նշումն ունի «առանձնահատուկ նպատակ», որը Հռոմի պապը ձևակերպել է այսպես. «Հիվանդներին և տկարներին ցուցաբերվող լավագույն խնամքի ու նրանց տանջանքների թեթևացման անհրաժեշտության մասին հասկանալու հնարավորություն տալ բազմաթիվ կաթոլիկ բժշկական կազմակերպությունների աշխատակիցներին և ողջ քաղաքացիական հասարակությանը»:
Հիվանդների օրը` փետրվարի 11-ին նշելու ընտրությունն ևս կատարվել է ոչ պատահական. կաթոլիկները հնուց փետրվարի 11-ը նշում են` որպես հիվանդների օր: Ավանդույթի համաձայն, հենց այս օրը` շատ տարիներ առաջ, ֆրանսիական Լուդր կոչվող տեղամասում Տիրամոր հայտնություն է եղել: Սուրբ Աստվածածինը առողջացրել է տանջվողներին` այդպիսով դառնալով հիվանդներին փրկողի խորհրդանիշ:
Aysor-ի այն հարցին` թե Հայաստանում ինչպե՞ս է տոնվում և ի՞նչ միջոցառումներ են կազմակերպվում օրվա առիթով, ՀՀ Առողջապահության նախարարի մամլո խոսնակ Ռուսլանա Գևորգյանն ասաց, որ տեղյակ չեն այդ օրվա խորհրդի մասին, հետևաբար ոչինչ էլ չեն նախաձեռնել:
Մնում է հուսալ, որ Հայաստանում հիվանդներին մշտապես լավագույն խնամք և օժանդակություն է հատկացվում, ինչի շնորհիվ էլ նրանց համար հատուկ օր անհրաժեշտ չէ:

Всемирный день больного
Инициатива объявления 11 февраля Всемирным днем больного, кажется, является жестом внимания к людям, оказавшимся в подобном положении.
Всемирный день больного был установлен Папой Римским Иоанном Павлом Вторым в 1992 году. В написанном по этому случаю послании он подчеркнул, что у этого дня есть «особая цель», которую Папа сформулировал следующим образом: «дать почувствовать сотрудникам многочисленных католических медицинских организаций, верующим, всему гражданскому обществу необходимость обеспечения лучшего ухода за больными и немощными, облегчения их страданий».
Выбор 11 февраля в качестве Всемирного дня больного также не случаен. По преданию, именно в этот день много лет назад в французском местечке Лудр произошло явление Богоматери. Святая Богородица излечила больных и немощных, став символом спасительницы больных.
На вопрос Aysor, какие мероприятия организуются в Армении в связи с Днем больного, пресс-секретарь Министерства здравоохранения Руслана Геворкян сказала, что ведомство не имеет понятия о праздновании подобного дня, следовательно, никаких мероприятий не ожидается.
Остается надеяться, что в Армении больным всегда обеспечивается лучший уход и поддержка, благодаря чему им не необходим особый день.