Հիվանդների համաշխարհային օրն է
Փետրվարի 11-ը հիվանդների համաշխարային օր հայտարարելու նախաձեռնությունը կարծես հասարակության կողմից մի քայլ լինի, որն ուղղված է` այդ վիճակում հայտնված մարդկանց աջակցություն ցուցաբերելուն:
Պատմագրության համաձայն, Հիվանդների համաշխարհային օրը սահմանվել է Հովհաննես Պողոս II Հռոմի պապի կողմից 1992 թ-ին: Այս առիթով գրված իր հատուկ ուղերձում նա ընդգծել է, որ Հիվանդների համաշխարհային օրվա նշումն ունի «առանձնահատուկ նպատակ», որը Հռոմի պապը ձևակերպել է այսպես. «Հիվանդներին և տկարներին ցուցաբերվող լավագույն խնամքի ու նրանց տանջանքների թեթևացման անհրաժեշտության մասին հասկանալու հնարավորություն տալ բազմաթիվ կաթոլիկ բժշկական կազմակերպությունների աշխատակիցներին և ողջ քաղաքացիական հասարակությանը»:
Հիվանդների օրը` փետրվարի 11-ին նշելու ընտրությունն ևս կատարվել է ոչ պատահական. կաթոլիկները հնուց փետրվարի 11-ը նշում են` որպես հիվանդների օր: Ավանդույթի համաձայն, հենց այս օրը` շատ տարիներ առաջ, ֆրանսիական Լուդր կոչվող տեղամասում Տիրամոր հայտնություն է եղել: Սուրբ Աստվածածինը առողջացրել է տանջվողներին` այդպիսով դառնալով հիվանդներին փրկողի խորհրդանիշ:
Aysor-ի այն հարցին` թե Հայաստանում ինչպե՞ս է տոնվում և ի՞նչ միջոցառումներ են կազմակերպվում օրվա առիթով, ՀՀ Առողջապահության նախարարի մամլո խոսնակ Ռուսլանա Գևորգյանն ասաց, որ տեղյակ չեն այդ օրվա խորհրդի մասին, հետևաբար ոչինչ էլ չեն նախաձեռնել:
Մնում է հուսալ, որ Հայաստանում հիվանդներին մշտապես լավագույն խնամք և օժանդակություն է հատկացվում, ինչի շնորհիվ էլ նրանց համար հատուկ օր անհրաժեշտ չէ:

World Day of the Sick
The initiative of celebrating February 11 as the World Day of the Sick is a highlight of Christian teaching on the value and function of suffering.
As the history puts it, the World Day of the Sick has been established by Pope John Paul II in 1992. In his message he expressed his «appreciation and encouragement to the international and national organisations that care for sick children with generosity and self-sacrifice, especially in poor countries, and to all people who lovingly dedicate themselves to alleviate the sufferings of the sick».
Celebrating the World Day of the Sick on February 11 was not a random choice. Since ancient times the Catholics have been celebrating February 11 as the Day of the Sick. As tradition puts it, this day many years ago an apparition of the Blessed Virgin Mary occurred in a residence called Ludres, France. The Holy Virgin cured the sick and became the symbol of the Savior of the sick.
To Aysor.am question on how the feast is celebrated in Armenia and what events are being held on this occasion, the Spokesman of the Armenian Minister of Healthcare Ruslana Gevorgyan said that the Day is not celebrated in Armenia and no events have been organized.
Let’s hope that the sick are rendered good medicare in Armenia, hence, no special Day of the Sick is necessary to be celebrated here.