ԱՄՆ Սենատը հավանություն է տվել Օբամայի ծրագրին
Ամերիկյան Սենատը հայտարարել է, որ հավանություն է տալիս նախագահ Օբամայի հակաճգնաժամային ծրագրին, այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ի Ֆինանսների նախարարը Սենատում ներկայացրել է նախագահի ծրագրի երկրորդ մասը:
Ֆրանսիական Լը Ֆիգարո-ն (lefigaro.fr) տեղեկացնում է, որ ձայները բաշխվել են հետևյալ կերպ` 61-ն ընդդեմ 37-ի: Ընդ որում կողմնակիցների թվում կան նաև սակավաթիվ հանրապետականներ:
ԱՄՆ նախագահի ֆինանսական հակաճգնաժամային ծրագիրը կարժենա մոտ 838 միլիարդ դոլար` չնայած, որ նախկինում այն գնահատվում էր 780 միլիարդ:
Չնայած Սենատում հավանության արժանանալուն, հակաճգնաժամային այս ծրագիրը դեռ ընդունված չի կարելի համարել: Բավականին ծանր բանակցություններ են սպասվում Ներկայացուցիչների պալատի հետ, որը հավանություն էր տվել մեկ այլ ծրագրի` 819 միլիարդ դոլար արժողությամբ:
Այսպիսով, նախքան Բարաք Օբամայի կողմից ծրագրի վավերացումը, երկու պալատները պետք է համաձայնության գան:
Հիշեցնենք, որ նախագահական պաշտոնը ստանձնելուց հետո Բարաք Օբաման բազմիցս կոչ է արել` սեղմ ժամկետներում հավանություն տալ իր հակաճգնաժամային ծրագրին: Նա հավաստել է, որ հակառակ դեպքում «ճգնաժամը կվերածվի աղետի»:

Сенат США одобрил программу Обамы
Сенат США одобрил антикризисную программу Обамы после того, как министр финансов США представил сенаторам вторую часть документа.
Как передает французская Le Figaro, голоса распределились следующим образом: 61 – за, 37 – против. При этом программу поддержало также небольшое число сенаторов-республиканцев.
Антикризисная программа президента США будет стоить порядка 838 млрд. долларов, хотя ранее она оценивалась в 780 млрд.
Несмотря на одобрение Сената, программу пока нельзя считать утвержденной.
Ожидаются достаточно тяжелые обсуждения с Палатой представителей, принявшей другую программу – стоимостью в 819 млрд. долларов.
Для того, чтобы программа Барака Обамы была утверждена, две палаты должны прийти к соглашению.
Напомним, что Обама после вступления на пост президента неоднократно призывал в короткие сроки утвердить антикризисную программу. Он заверил, что в обратном случае «кризис выльется в катастрофу».