Ոտքի կանգնեցին, բայց դատը կրկին հետաձգվեց
Այսօր տեղի է ունեցել «7-ի գործով» դատական նիստը, որը տևել է 30 րոպե: Այս անգամ ամբաստանյալները ոտնկայս են դիմավորել դատական նիստը նախագահող դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանին:
Հիշեցնենք, որ «7-ի գործով» մեղադրյալներ են` Ալեքսանդր Արզումանյանը, Շանթ Հարույթունյանը, Գրիգոր Ոսկերչյանը, Սուրեն Սիրունյանը և ԱԺ պատգամավորներ Հակոբ Հակոբյանը, Սասուն Միքայելյանն ու Մյասնիկ Մալխասյանը:
Երբ դատավորը Մնացական Մարտիրոսյանը ամբաստանյալներին հրահանգել է նստել, մեղադրյալներից ԱԳ նախկին նախարար Ալեքսանդր Արզումանյանը հրաժարվել է`հայտարարելով, որ հայաստանյան օրենսդրության մեջ չկա այդպիսի նորմ, որով ամբաստանյալին պարտադրվում է նստել:
Նշենք, որ մինչ այդ դատական նիստը բազմիցս հետաձգվել է` դատավորի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք ցուցաբերելու պատճառով: Ամբաստանյալները հրաժարվում էին ոտքի կանգնել, երբ դատավորը մտնում էր դատարանի դահլիճ:
Երբ ամբաստանյալներին հայտարարությունների հնարավորություն է տրվել, Ալեքսանդր Արզումանյանը ասել է, թե իրենք (ամբաստանյալները) կողմ են, որ դատավարությունը շարունակվի նորմալ ընթացքով:
Սակայն այս անգամ տեղի է ունեցել մեկ այլ միջադեպ: Ամբաստանյալ Շանթ Հարությունյանը վիրավորական խոսքեր է ուղղել դատավորի հասցեին, ինչից հետո դատավորը որոշում է կայացրել «խսիտ անհարգալից վերաբերմունքի համար» ընդհատել դատական նիստը և նշանակել դատավարության նոր օր` փետրվարի 26-ին, ժամը 12:00-ին:

Court proceedings on «The Case of Seven» again suspended
Today the court proceedings on «The Case of Seven» was held, however, it took only 30 minutes. This time the accused stood up as the judge Mnatsakan Martirosyan entered.
The accused by «The Case of Seven» are Aleksandr Arrzumanyan, Shant Harutyunyan, Grigor Voskerchyan, Suren Sirunyan and NA deputies Hakob Hakobyan, Sasun Mikayelyan and Myasnik Malkhasyan.
When the judge ordered the accused to sit down, the former Foreign Minister Alexander Arzumanyan protested and said that there are no norms prescribed by Armenian legislation to demand the accused to sit.
Note that, the proceedings has been suspended for many times because the accused refused to stand up as the Judge came in.
As the accused were provided the chance to make announcements, Arzumanyan said that they were willing the proceedings to take a normal course.
However, this time the accused Shant Harutyunyan offended the judge, hence, the latter suspended the proceedings on 26 February, 12pm.