Դուման ցանկանում է ԶԼՄ-ներին ազատել ավելացված արժեքի հարկից
Ռուսաստանի Դաշնության Խորհրդարանում, ֆինանսական ճգնաժամի հետ կապված, առաջարկում են վերացնել` պարբերականների և ամսագրերի տպագրության և տարածման համար նախատեսված ավելացված արժեքի հարկի (ԱԱՀ) գանձումը: Այս մասին տեղեկացնում է Գազետա.ռու (gazeta.ru) պարբերականը` հղում կատարելով «Կոմերսանտ»-ին:
Ինչպես թերթին տեղեկացրել է «Եդինայա Ռոսսիյա» կուսակցության պատգամավոր Բորիս Ռեզնիկը, այդ նորմերը պետք է արտացոլվեն «ԶԼՄ-ների տնտեսական անկախության երաշխիքների» օրենքի մեջ, որն այժմ նախապատրաստվում է ՌԴ տեղեկատվական քաղաքականության կոմիտեում:
Ըստ աղբյուրի, ՌԴ Ֆինանսների նախարարությունում նախաձեռնությանը բացասական են վերաբերվում: Իսկ Ռուսաստանի Ժուռնալիստների միությունում դրական են վերաբերում ԱԱՀ-ի վերացմանը, սակայն գտնում են, որ «տնտեսական անկախության երաշխիքներով » կարելի է զբաղվել միայն «ԶԼՄ-ների մասին» օրեքի նոր խմբագրության ընդունումից հետո:

Дума намерена освободить СМИ от НДС
В Госдуме РФ в связи с финансовым кризисом, предлагают отменить НДС на производство и распространение газет и журналов. Об этом сообщает «Газета.ру», со ссылкой на «Коммерсантъ».
Как сообщил газете депутат от партии «Единая Россия» Борис Резник, эти нормы должны отразиться в законе «О гарантиях экономической независимости СМИ», который сейчас разрабатывается в комитете по информационной политике.
Как сообщает источник, в министерстве финансов России к инициативе отнеслись отрицательно. В Союзе журналистов идею восприняли положительно, при этом отмечая, что заниматься обеспечением экономической независимости следует после принятия новой редакции закона «О СМИ».