Հայ-թուրքմենական տնտեսական հանձնաժողովի նիստը մեկնարկել է
Աշխաբադում նախօրեին իր աշխատանքն է սկսել հայ-թուրքմենական միջկառավարական համատեղ տնտեսական հանձնաժողովի առաջին նիստը: Այս մասին հայտնում են Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչությունից:
Նիստի օրակարգում ընդգրկված են երկու պետությունների համար փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող` առևտրատնտեսական, էներգետիկ ոլորտի, առողջապահության, կրթության, օդային հաղորդակցության, մշակույթի, հումանիտար և այլ բնագավառներն ընդգրկող հարցեր:
Հայաստանը հանձնաժողովի առաջին նիստին մասնակցում է մեծաքանակ պատվիրակությամբ, որը գլխավորում է ՀՀ Էներգետիկայի նախարար, հայ-թուրքմենական միջկառավարական համատեղ տնտեսական հանձնաժողովի համանախագահ Արմեն Մովսիսյանը:
Թուրքմենական կողմի համանախագահն է Թուրքմենստանի փոխվարչապետ Խըդըր Սապարլիևը:
Մինչև նիստի սկսվելը, հանձնաժողովի հայկական կողմի համանախագահ Արմեն Մովսիսյանին ընդունել է Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովը, որի ընթացքում քննարկվել են հայ-թուրքմենական փոխշահավետ համագործակցության տարբեր ոլորտներին վերաբերող հարցեր, նշվել է երկու պետությունների հարաբերութունների հետագա զարգացման կարևորությունն ու համագործակցության առկա զգալի ներուժը:
Հանդիպմանը մասնակցում էր նաև Թուրքմենստանում Հայաստանի դեսպան Վլադիմիր Բադալյանը:
Հայ-թուրքմենական միջկառավարական համատեղ տնտեսական հանձնաժողովի օրակարգում նախատեսված է նաև Ա. Մովսիսյանի և ՀՀ պատվիրակության տարբեր ոլորտներ ներկայացնող անդամների հանդիպումը Թուրքմենստանի փոխվարչապետներ Խ. Սապարլիևի, Տ. Տագիևի, Մ. Յազմուհամեդովայի, Թուրքմենստանի Էներգետիկայի նախարար Յա. Օրազգուլիևի, ինչպես նաև Թուրքմենստանի Կենտրոնական բանկի և Թուրքմենստանի պետական ավիաընկերության ղեկավարության հետ:

Yesterday the first session of Armenian-Turkmenian Intergovernmental Economic Commission was launched in Ashkhabad, press and information administration of Armenian Foreign Ministry reports.
Armenian delegation is chaired by Armen Movsisyan, Armenian Minister of Energy and the co-chairman of Armenian-Turkmenian Intergovernmental Economic Commission.
Turkmenian side is chaired by Deputy Prime Minister of Turkmenistan Khidir Saparliev.
Prior to the session, President Gurbanguli Berdimuhamedov received Armen Movsisyan. At the meeting the sides touched upon the issues concerning Armenian-Turkmenian mutually beneficial cooperation in different spheres. They attached importance to further promotion of relations between two countries.
Ambassador of Armenia to Turkmenistan Vladimir Badalyan was also present at the meeting.
In the frames of Armenian-Turkmenian Intergovernmental Economic Commission, Armen Movsisyan and Armenian delegation members are going to have meetings with Deputy Prime Ministers of Turkmenistan Saparliev, Tagiyev and Yazmuhamedova, Minister of Energy of Turkmenistan Orazguliyev, as well as with the chairs of Turkmenian Central Bank and State Air Company.