Հայ-թուրքմենական տնտեսական հանձնաժողովի նիստը մեկնարկել է
Աշխաբադում նախօրեին իր աշխատանքն է սկսել հայ-թուրքմենական միջկառավարական համատեղ տնտեսական հանձնաժողովի առաջին նիստը: Այս մասին հայտնում են Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչությունից:
Նիստի օրակարգում ընդգրկված են երկու պետությունների համար փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող` առևտրատնտեսական, էներգետիկ ոլորտի, առողջապահության, կրթության, օդային հաղորդակցության, մշակույթի, հումանիտար և այլ բնագավառներն ընդգրկող հարցեր:
Հայաստանը հանձնաժողովի առաջին նիստին մասնակցում է մեծաքանակ պատվիրակությամբ, որը գլխավորում է ՀՀ Էներգետիկայի նախարար, հայ-թուրքմենական միջկառավարական համատեղ տնտեսական հանձնաժողովի համանախագահ Արմեն Մովսիսյանը:
Թուրքմենական կողմի համանախագահն է Թուրքմենստանի փոխվարչապետ Խըդըր Սապարլիևը:
Մինչև նիստի սկսվելը, հանձնաժողովի հայկական կողմի համանախագահ Արմեն Մովսիսյանին ընդունել է Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովը, որի ընթացքում քննարկվել են հայ-թուրքմենական փոխշահավետ համագործակցության տարբեր ոլորտներին վերաբերող հարցեր, նշվել է երկու պետությունների հարաբերութունների հետագա զարգացման կարևորությունն ու համագործակցության առկա զգալի ներուժը:
Հանդիպմանը մասնակցում էր նաև Թուրքմենստանում Հայաստանի դեսպան Վլադիմիր Բադալյանը:
Հայ-թուրքմենական միջկառավարական համատեղ տնտեսական հանձնաժողովի օրակարգում նախատեսված է նաև Ա. Մովսիսյանի և ՀՀ պատվիրակության տարբեր ոլորտներ ներկայացնող անդամների հանդիպումը Թուրքմենստանի փոխվարչապետներ Խ. Սապարլիևի, Տ. Տագիևի, Մ. Յազմուհամեդովայի, Թուրքմենստանի Էներգետիկայի նախարար Յա. Օրազգուլիևի, ինչպես նաև Թուրքմենստանի Կենտրոնական բանկի և Թուրքմենստանի պետական ավիաընկերության ղեկավարության հետ:

Открылось заседание армяно-туркменской экономической комиссии
В Ашхабаде накануне прошло первое заседание армяно-туркменской межправительственной экономической комиссии. Об этом сообщает управление прессы и информации МИД Армении.
В повестку заседания включены представляющие интерес для двух стран вопросы энергетической сферы, здравоохранения, образования, воздушных коммуникаций, культуры, гуманитарной и других сфер.
Армению на заседании представляет многочисленная комиссия, которую возглавляет министр энергетики Армении, сопредседатель армяно-туркменской межправкомиссии Армен Мовсисян.
Сопредседателем с туркменской стороны является вице-премьер Туркменистана Хыдыр Сапарлиев.
Перед началом заседания президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов принял сопредседателя с армянской стороны Армена Мовсисяна. В ходе встречи обсуждались вопросы взаимовыгодного армяно-туркменского сотрудничества в различных сферах, была отмечена важность дальнейшего развития отношений между странами, а также ощутимый потенциал нынешнего сотрудничества. На встрече присутствовал также посол Армении в Туркменистане Владимир Бадалян.
В повестке армяно-туркменской межправкомиссии предусмотрены также встречи армянской делегации с вице- премьерами Туркменистана Х. Сапарлиевым, Т. Тагиевым, М. Язсухамедовой, министром энергетики Туркменистана Я. Оразгулиевым, а также с руководством ЦБ и государственной авиакомпании страны.