Սուդանի նախագահը կարող է կանգնել Հաագայի դատարանի առջև
Հաագայի միջազգային քրեական դատարանը թուլտվություն է տվել` կալանքի ենթարկելու Սուդանի նախագահ Օմար ալ-Բաշիրին: Այս մասին տեղեկացնում է Պրավդա-ն (pravda.ru) ` հղում կատարելով «Նյու-Յորք թայմս» պարբերականին:
Թե ինչու՞մ է մեղադրում ալ-Բաշիրը, հստակեցված չէ: Դա կարող է կապված լինել այն բանի հետ, որ կալանավորման թույլտվության մասին տեղեկատվությունը պաշտոնապես հաստատված չէ:
Ավելի վաղ Միջազգային քրեական դատարանի գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո-Օկամպոն ալ-Բաշիրին մեղադրել էր ցեղասպանութուն իրականացնելու, ռազմական հանցագործությունների և մադկության դեմ կտաված հանցագործությունների մեջ: Սուդանի նախագահին ձերբակալելու հրաման Մորենո-Օկամպոն խնդրել է 2008 թվականի հուլիսին:
Ալ-Բաշիրին ներկայացված մեզանդրանքները կապված են սուդանական Դարֆուռ տարածքում ծագած կոնֆլիկտի հետ, որը սրվել է 2003 թվականին: Դարֆուռում բնակվող նեգրական ցեղերը արաբական կառավարությունից պահանջում էին անկախության ընդլայնում, ինչը և հանգեցրեց Սուդանի ռազմական ուժերի բախմանը այդ ցեղերի հետ: Ի պատասխան նեգրական ցեղերի գործողությունների, իշխանությունները ռազմական կամպանիա սկսեցին, ինչի զոհ դարձան ավելի քան 300 հազար մարդ:

Президент Судана может предстать перед Гаагским судом
Международный уголовный суд в Гааге выдал ордер на арест президента Судана Омара аль-Башира. Об этом сообщает Правда.Ру, ссылаясь на издание New-York Times.
В чем именно обвиняют Омара аль-Башира не уточняется. Это может быть связано с тем, что информация о выдаче ордера на арест официально не подтверждена.
Ранее главный прокурор международного уголовного суда Луис Морено-Окампо обвинял президента Судана в осуществлении геноцида, венных преступлений и преступлений против человечества.
Обвинение аль-Башира связано с конфликтом в провинции Дарфур, возникшем в 2003 году. Этнические негритянские племена требовали от арабских властей большей независимости, что привело к столкновению военных сил Судана с этими племенами. В результате военной кампании властей в ходе конфликта погибло более чем 300 человек.