Վրաստանը Ռուսաստանի դեմ հայցեր է ներկայացրել ՄԻԵԴ
Վրաստանի երիտասարդ իրավաբանների կազմակերպությունը 49 հայց է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան: Գազետա.ռու-ի (gazeta.ru) հաղորդմամբ, հայցերի հիմքում`2008-ի օգոստոսին Հարավային Օսեթիայում տուժած 340 խաղաղ քաղաքացիների ճակատագրի գործերն են:
«Խոսքը վերաբերում է այնպիսի իրավունքների խախտմանը, ինչպիսին են կյանքի, սեփականության, անմարդկային վերաբերմունքի և խոշտանգումների արգելման իրավունքները: Մեր հայցերում ներկայացված են կոնկրետ գործեր», - հայտարարել է Վրաստանի երիտասարդ իրավաբանների կազմակերպության նախագահ Թամար Խիդաշելին:
Ըստ նրա, մասսայական բնույթ են կրել նաև մարդկանց ապօրինի ձերբակալումն ու նրանց` որպես գերի պահելը:
«Տուժածների մի մասը դարձել է դաժանության և նվաստացուցիչ վերաբերմունքի զոհ: Մասսայական բնույթ է կրել նաև սեփականության ոչնչացումը: Մեծ և Փոքր Լիախվայի բնակիչների մեծամասնության տներն այրվել են», - հավելել է Խիդաշելին:

The Georgian Young Lawyers’ Association has brought 49 suits to European Court of Human Rights. The claims have been based on the cases of 340 peaceful civilians who suffered in South Ossetia in August, 2008.
«The cases include violation of human rights of life and property, as well as illegal detainments of people and holding them as hostages», Tamar Khidasheli, the President of the Georgian Young Lawyers’ Association said.
«Some of the civilians fell victim to cruelty and humiliation. Majority of houses in Big and Small Liakhava have been burnt», she added.