Ճգնաժամը ստիպում է մտածել առողջության մասին
Պարզվում է, որ աշխարհում տիրող ֆինանսական ճգնաժամը, բացի բացասական կողմերից, այնուամենայնիվ, դրական կողմեր էլ ունի: Ըստ Լայֆ.ռու-ի (life.ru) Ռուսաստանի տարբեր քաղաքներում անցկացրած հարցումների արդյունքները ցույց են տվել, որ ամեն չորրորդ քաղաքացին մտադիր է տնտեսել իր ֆինանսական միջոցները` վերջ տալով վնասակար սովորույթներին:
Մոսկվայում ծխելը և ոգելից խմիչքներ օգտագործելը մտադիր են կրճատել հարցմանը մասնակցած անձանց 23 %-ը, Սանկտ-Պետերբուրգում` 27%-ը, իսկ Նիժնի Նովգորոդում 39 %-ը:
Միևնույն ժամանակ պարզվել է, որ տնտեսել ծխախոտի հաշվին, այսինքն ավելի առողջ դառնալ, հիմնականում մտադիր են արական սեռի ներկայացուցիչները:
Տղամարդկանց գրեթե 50%-ը սկզբում պատրաստ են հրաժարվել ծխախոտից և ոգելից խմիչքներից, որից հետո միայն կկրճատեն սննդին հատկացվող գումարի չաթը:
Կանայք` ճիշտ հակառակը: Գեղեցիկ սեռի ներկայացուցիչները պատրաստ են սկզբում խնայել հագուստի և կոսմետիկայի վրա ծախսվող միջոցները, այնուհետև սահմանափակել սնունդը և միայն վերջում`կրճատել առողջությանը վնասող ծխախոտի օգտագործումը:

Кризис заставляет думать о здоровье
Оказывается, мировой кризис кроме отрицательных сторон имеет и положительные. Как сообщает Life.Ru, а различных городах России опросы показали, что каждый четвертый гражданин готов экономить финансовые средства отказавшись от вредных привычек.
В Москве от курения и спиртного готовы отказаться 23% опрошенных, в Санкт-Петербурге – 27%, а в Нижнем Новгороде – 39%.
В то же время экономить на сигаретах – и становиться более здоровыми, в основном собираются представители сильного пола.
Почти 50% мужчин готовы сначала отказаться от сигарет и алкоголя, после чего только сокращать расходы на продукты питания.
Женщины – наоборот. Представительницы прекрасного пола готовы вначале экономить на гардеробе и косметике, затем ограничить питание и только затем сократить использование вредных для здоровья сигарет.