Ադրբեջանցիները դատվում են Ժիրինովսկու հետ
Մարտի 2-ին Մոսկվայի Մեշչանսկի շրջանի դատարանը կլսի Ռուսաստանում ադրբեջանական համայնքի հայցն ընդդեմ Վլադիմիր Ժիրինովսկու: Ըստ Պրավո.ռու-ի (pravo.ru), ադրբեջանցիներին զայրացրել է Վլադիմիր Վոլֆովիչի «Վերջին արշավը դեպի հարավ» (Последний бросок на юг) գիրքը:
Հայցվորների կարծիքով, Ժիրինովսկու գրքի որոշ նյութեր «վարկաբեկում են ադրբերջանցիների ազգային-մշակութային դաշնային ինքնվարության պատիվը»:
Ադրբեջանական համայնքին զայրացրել է, որ Ժիրինովսկին բնութագրել է ադրբեջանցիներին իբրև պարսկից ցեղեր, որոնք թրքացել են թուրքական կայսրության օրոք: Վլադիմիր Վոլֆովիչն իր գրքում նաև համեմատում է ադրբեջանցիներին ֆաշիստների հետ, որոնք 50 միլիոն մարդ են կոտորել:
Այս կապակցությամբ Ժիրինովսկու փաստաբաններն արդեն հայտարարել են, որ «դատական քաշքշուկը չի նպաստի երկու ժողովուրդների միջև խաղաղությանը և հետագա մերձեցմանը»:
Նշենք, որ հիշյալ գիրքը հրատարակվել է դեռ 1993 թ.-ին: Վերջերս այն վերահրատարակվել է` բարձր առաջարկ ունենալու պատճառով:

Азербайджанцы судятся с Жириновским
2 марта Мещанский суд Москвы рассмотрит иск азербайджанской общины против Владимира Жириновского. КК передает Право.ру, общине не понравилась книга политика «Последний бросок на юг».
По мнению истцов, определенные материалы книги Жириновского «порочат честь и достоинство федеральной национально-культурной автономии азербайджанцев».
Общину рассердило то, что Жириновский описал азербайджанцев, как «персидские племена, отурчавшие в ходе турецкого владычества». Владимир Вольфович также сравнивает их в своей книге с фашистами, убившими 50 млн. человек.
В этой связи адвокаты Жириновского уже заявили, что «не будет способствовать миру, благополучию и дальнейшему сближению наших народов».
Отметим, что указанная книга была издана в 1993 году. Недавно в связи с большим спросом, она была переиздана.