Ադրբեջանցիները դատվում են Ժիրինովսկու հետ
Մարտի 2-ին Մոսկվայի Մեշչանսկի շրջանի դատարանը կլսի Ռուսաստանում ադրբեջանական համայնքի հայցն ընդդեմ Վլադիմիր Ժիրինովսկու: Ըստ Պրավո.ռու-ի (pravo.ru), ադրբեջանցիներին զայրացրել է Վլադիմիր Վոլֆովիչի «Վերջին արշավը դեպի հարավ» (Последний бросок на юг) գիրքը:
Հայցվորների կարծիքով, Ժիրինովսկու գրքի որոշ նյութեր «վարկաբեկում են ադրբերջանցիների ազգային-մշակութային դաշնային ինքնվարության պատիվը»:
Ադրբեջանական համայնքին զայրացրել է, որ Ժիրինովսկին բնութագրել է ադրբեջանցիներին իբրև պարսկից ցեղեր, որոնք թրքացել են թուրքական կայսրության օրոք: Վլադիմիր Վոլֆովիչն իր գրքում նաև համեմատում է ադրբեջանցիներին ֆաշիստների հետ, որոնք 50 միլիոն մարդ են կոտորել:
Այս կապակցությամբ Ժիրինովսկու փաստաբաններն արդեն հայտարարել են, որ «դատական քաշքշուկը չի նպաստի երկու ժողովուրդների միջև խաղաղությանը և հետագա մերձեցմանը»:
Նշենք, որ հիշյալ գիրքը հրատարակվել է դեռ 1993 թ.-ին: Վերջերս այն վերահրատարակվել է` բարձր առաջարկ ունենալու պատճառով:

On March 2 Vladimir Jirinovski will stand trial in Meshchansk Court in Moscow. The Azerbaijani Community has brought action against him for his book «Last hurl to the south», pravo.ru reports.
The plaintiffs think, some articles in Jirinovski's book defame Azerbaijani national-cultural self-determination.
Azerbaijani Community is exasperated by Jirinovski’s writing referring to the Azerbaijani people as Persian tribes who have been turkized under Ottoman Empire. In his book Vladimir Volfovich campares the Azerbaijani people with fascists having killed 50 million people.
Jirinovski’s attorneys announced that the court proceeding will impede further promotion of Azerbaijani-Russian relations.
Remind that the abovementioned book was published in 1993. It has been republished recently for having great demand.