Արոնյանը հաղթեց Անանդին, իսկ այսօր կմրցակցի Ռաջաբովի հետ
Լինարեսում ընթացող շախմատային գերմրցաշարի երկրորդ տուրում հայ շախմատիստ Լևոն Արոնյանը սևերով մրցակցեց աշխարհի չեմպիոն Վիշվանաթան Անանդի հետ: Դրամատիկ իրադարձություններով լեցուն այս պարտիան դեռ երկար կմնա շախմատային մասնագետների ուշադրության կենտրոնում:
Աշխարհի չեմպիոնը մեկնարկում առավելություն ուներ, և շատերը կարծում էին, թե Լևոն Արոնյանը չի կարողանա խուսափել պարտությունից, նույնիսկ ոչ-ոքին նրա համար կարող էր գերազանց ցուցանիշ լինել: Այս տպավորությունը տևեց մինչև 33-րդ քայլը, երբ իրավիճակը կտրուկ փոխվեց:
Այժմ խոսքը տանք ռուս գրոմայստեր Սերգեյ Զագրեբելնուն, որը chesspro.ru կայքում օնլայն ռեժիմով մեկնաբանում էր խաղի ընթացքը: «Մինչև որոշակի մի պահ Անանդը շատ ուժեղ էր խաղում: Թվում էր` այդպես էլ պարտիան կընթանա մինչև վերջ: Ախ, ոչ: Ընդամենը մեկ սխալ, և ողբերգություն: Ինչ վերաբերվում էԱրոնյանին, ապա նա հերթական անգամ ցուցադրեց շախմատիստի իր հիանալի որակները: Ինչ-որ մեկը նրան բախտավոր կհամարի, բայց, թույլ տվեք, իր երջանկության ու բախտի համար Լևոնը միայն սեփական ձեռքերին է պարտական: Ինչ-որ մի պապիկ չէ նրա փոխարեն առաջ մղում խաղաքարերը: Իսկ այն, որ մրցակիցները չեն կարողանում վճռորոշ շարունակություն գտնել, ապա այդ մասին պետք է հենց նրանց հարցնել, այլ ոչ թե Լևոնին»,- գրել է նա:
Գրիշչուկ-Վան Յուե պարտիան նույնպես արդյունավետ ելք ունեցավ: Գրիշչուկն առավելության հասավ իր մրցակցի նկատմամբ և Լևոն Արոնյանի հետ միասին այժմ 1,5 միավորով գլխավորում է մրցաշարային աղյուսակը: Կառլսեն-Դոմինգես, Ռաջաբով-Իվանչուկ հանդիպումներն ավարտվեցին ոչ-ոքի արդյունքով:
Կառլսենը, Դոմինգեսը, Ռաջաբովն ու Իվանչուկն իրենց ակտիվում 1 միավոր ունեն: 0,5 միավորով աղյուսակը եզրափակում են Ռաջաբովն ու Վան Յուեն:
Այսօր տեղի կունենան 3-րդ տուրի հանդիպումները: Լևոն Արոնյանն այս անգամ կմրցակցի Ադրբեջանի ներկայացուցիչ Թեյմուր Ռաջաբովի հետ: Այս երկու շախմատիստները վերջերս տարբեր մրցաշարերում շատ են մրցակցել, և սովորաբար պարտիաներն ավարտվում են խաղաղ արդյունքով:
Երկուսն էլ, ինչպես երևում է, չեն սիրում ռիսկի դիմել` նկատի ունենալով Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև քաղաքական ներկա վիճակը և երկրպագուների վերաբերմունքը: Թվում է` այս անգամ նույնպես ոչ-ոքիների շարքը հերթական համալրումը կստանա:

Аронян победил Ананда и встретится с Раджабовым
Во втором туре супертурнира в Линаресе шахматист Левон Аронян играл с чемпионом мира Вишванатаном Анандом. Полная драматических моментов игра еще надолго останется в центре внимания экспертов.
Чемпион мира в начале игры завладел преимуществом, и многие считали, что Ароняну не удастся избежать поражения. Даже ничья стала бы для него отличным результатом. Такое впечатление сохранялось до 33 хода, когда ситуация резко изменилась.
Передадим слово российскому гроссмейстеру Сергею Загребельному, который на сайте chesspro.ru в режиме он-лайн комментировал игру.
«До определенного момента Ананд играл очень сильно. Казалось, так будет до самого конца... Ан, нет. Хватило одной ошибки - и сразу катастрофа. Что касается Ароняна, то он в очередной (уже в который?) раз продемонстрировал свои великолепные игроцкие качества. Кто-то считает его счастливчиком, но позвольте, свое счастье-то он кует собственными руками, не какой-то дядя за него фишки двигает», - написал он.
Партия Грщук Ван Ю также закончилась результативно. Грищук достиг превосходства над соперником и вместе с Ароняном с 1,5 очками возглавляет турнирную таблицу. Встречи Карлсен – Домингес, Раджабов – Иванчук завершились в ничью.
Карлсен, Грищук и Иванчук заработали в свой актив по 1 очку. С 0,5 очками замыкают турнирную таблицу Раджабов и Ван Ю.
Сегодня состоятся игры 3-го тура. На этот раз Аронян сыграет с представителем Азербайджана Теймуром Раджабовым. Шахматисты в последнее время встречались насколько раз в рамках различных турниров и в основном встречи завершались ничейным результатом.
Оба гроссмейстера, очевидно, не любят рисковать, имея ввиду армяно-азербайджанские отношения и отношение фанатов. Кажется, на этот раз список мирных исходов получит очередное пополнение.