Հոգեբուժարաններում հիվանդներին կգնդակահարեն
Ռուսաստանի Պետդուման առաջին ընթերմամբ ընդունել է օրինագիծ` հոգեբուժարաններում հսկողություն իրականացնող աշխատակիցներին զենք կրելու թույլտվություն տրամադրելու մասին: Այս մասին հայտնում է Նովի Ռեգիոն-ը (nr2.ru):
Զենքը թույլատրվում է օգտագործել, մասնավորապես, հիվանդների հարձակումից պաշտպանվելու և հոգեբուժարանի տարածքում գտնվող մարդկանց պաշտպանելու նպատակով:
Ըստ ՌԴ արդարադատության նախարարության, օրինագիծը մշակվել է ՌԴ նախագահի հանձնարարականի համաձայն, ըստ որի` նշված հաստատությունների հսկման իրավասությունները պատկանում են քրեակատարողական համարգին:
Այս օրինագիծն ուղղված է հոգեբուժարանների տարածքում մարդկանց անվտանգության ապահովմանը:
Նշենք, որ նշված հոգեբուժարանները նախատեսված են նաև դատարանի որոշմամբ հարկադիր բուժում անցնող անձանց համար, ովքեր ծանր հանցագործություններ են կատարել, սակայն, ազատվել են քրեական պատասխանատվությունից` հոգեկան հիվանդությամբ տառապելու պատճառով:

В психиатрических больницах будут расстреливать
Госдума России в первом чтении приняла законопроект, разрешающий сотрудникам охраны психиатрических стационаров применять огнестрельное оружие. Об этом сообщает Новый регион.
Оружие, в частности, разрешается использовать при защите людей, находящихся на территории стационара во время нападения больных.
Как сообщает министерство юстиции РФ, законопроект был разработан по поручению президента. По указу президента, функции по охране указанных учреждений возложены на подразделения уголовно-исполнительной системы. Законопроект направлен на обеспечение безопасности лиц, находящихся на территории психбольниц.
Отметим, что больницы рассчитаны также на принудительное лечение лиц, совершивших тяжелые преступления, но освобожденных от уголовной ответственности в связи с психическими расстройствами.