Եհովայի վկաների գրականությունը ծայրահեղական է ճանաչվել
Ռուսաստանի Դաշնության Սվերդլովսկի շրջանի Անվտանգության ուժերի դաշնային ծառայությունը Եհովայի վկաների գրականության 5 փորձագիտություն է անցկացրել: Ինչպես հայտնում է Լենտա.ռու-ն (lenta.ru), փորձագիտությունների արդյունքում պարզվել է, որ նշված գրականությունը ծայրահեղական բնույթ ունի:
Ըստ աղբյուրի, այս մասին Ինտերֆաքս գործակալությանը հաղորդել է քաղաքի դատախազ Ալեքսեյ Ալմաևը: Նա հայտարարել է, որ դատախազությունն ուսումնասիրում է` եհովայական գրականությունը ծայրահեղական ճանաչելու համար դատարան դիմելու հնարավորությունը:
Սվերդլվսկի դատախազն ափսոսանքով նշել է, որ «հնարավոր չէ պատժել այդ գրականությունը հարատարակողներին, քանի որ նրանք ԱՄՆ-ում են»:
Նշենք, որ Եհովայի վկաներ աղանդն ամբողջ աշխարհում ունի մոտ 7 միլիոն «անդամ»: Այն ստեղծվել է XIX դարի երկրորդ կեսին, իսկ իր այժմյան նավանումը ստացել է 1931 թ.-ին:

Jehovah's Witnesses literature recognized as extreme
Russian Federal Security Service of Sverdlovsk Region has conducted 5 expertise missions on Jehovah's Witnesses literature. The expertise has proved the literature to be of extreme nature, lenta.ru reports.
According to the source, Sverdlovsk Prosecutor Aleksei Almayev told Interfax agency that Prosecutor's Office studies the possibility to bring a suit on recognizing Jehovah literature as extreme.
Sverdlovsk Prosecutor mentioned that the literature publishers cannot be punished as they are in the USA.
Note that Jehovah's Witnesses Sect has about 7 million members worldwide. The sect was founded in the late 19th century by Charles Taze Russell. In 1931 it was named Jehovah's Witnesses.