Բոլորն ուզում են բռնել «դոլար»-ին
«Վարչապետը, Էկոնոմիկայի նախարարն ու Կենտրոնական բանկի նախագահը պետք է անհապաղ հրաժարական տան, քանի որ գիշերով մտել են բոլորիս գրպանը, մատնել պետության պահուստները, առանց ժողովրդին նախապես տեղեկացնելու` միանգամից բարձրացրել են փոխարժեքը»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց «Պոլիտէկոնոմ» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Անդրանիկ Թևանյանը:
Դրամի արժեզրկումը նա համեմատում է բազմաբնակարան շենքում բռնկված հրեդի հետ, երբ վերջին հարկում բնակվողը չի տեղեկացվում հրդեհի մասին, և ստիպված իրեն նետում է պատշգամբից:
«Երեկ արյունոտ երեքշաբթի էր, իսկ երկրում բացարձակ անիշխանություն էր: Երկրի տնտեսական վիճակի համար գլխավոր երկու պատասխանատուները` նախագահն ու վարչապետը, ոչ մի խոսք չասացին փոխարժեքի մասին», - ասում է Ա. Թևանյանը:
Այսօր արդեն Երևանի շատ խանութներում թանկացել է հատկապես կարագը, շաքարավազն ու բուսական յուղը: 80-ամյա թոշակառու մի կին ասաց. «Իբր մեր մասին են մտածում, որ դոլարով թոշակն ավելի բարձր ա գալիս, բայց մեզ էդ ի՞նչ, մենք հո դոլարով չենք առևտուր անում: Հիմա պիտի կրակ ու թանկ ուտելիք առնենք 25 հազար դրամ թոշակով»:
Ընդամենը մի քանի օր առաջ Էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը ձեռքբերում էր համարում 305 դրամ փոխարժեքը, և մեկ օրում 30 մլն դրամի վաճառքը Ա. Թևանյանը համարում է որոշ մարդկանց անձնական գրպանները լցնելու առիթ:
Տնտեսագիտական համալսարանի 4-րդ կուրսի ուսանողներից մեկն ասաց, որ երկուշաբթի օրն իր կուտակած գումարը վերածել է դոլարի և արդյունքում շահել 1.5 մլն դրամ: Դժվար թե Ա. Թևանյանը նրան նկատի ուներ, ամեն դեպքում դրամ-դոլար փոխարժեքից օգտվողներ եղել են, բայց սա փրկություն չէ ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի և տնրանսֆերտների նվազման պարագայում:
«Դատախազությունը պետք է պարզի, թե վերջին 5 օրերի ընթացքում ովքե՞ր են եղել դոլար գնողները, և կապիտալի ի՞նչ արտահոսք է եղել Հայաստանից», - պնդում է Ա. Թևանյանը և առաջարկում ինֆլյացիոն ռիսկերից խուսափելու համար փոփոխություն կատարել հարկաբյուջետային քաղաքականության մեջ, կրճատել բյուջեի ծախսերը, այսինքն` թեթևացնել հարկային բեռը, վերացնել ՀԴՄ-ները և անցնել հաստատագրված վճարների:
Միջազգային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը 10-20 տոկոսով է անդրադարձել Հայաստանի վրա: Այս մասին հայտարարում էին տնտեսագետներն ու պետական այրերը: Այդ դեպքում որտեղի՞ց առաջացավ այս ծանր իրադրությունը մեր երկրում»
Ա. Թևանյանն ունի իր դիքորոշումը. «Ճգնաժամի հիմքերը մեր երկրում դեռևս 2007թ.-ին են դրվել, երբ ծանրացավ հարկային բեռը, փոքր ու միջին ձեռնարկատերը` աշխատելով հարկային բարեփեխումների ծանր բեռի տակ, 2008 թվական մտավ ջարդուփշուր եղած: Այժմ արդեն կառավարությունը կարող է հայտարարել, թե դոլարի փոխարժեքը բարձրացել է տրնասֆերտների նվազումից, բայց իմ կարծիքով դա էական կապ չունի, ճգնաժամն ու այս դրությունը մեր ներսից են առաջացել»:
Լողացող փոխարժեքի անցնելու ԿԲ-ի որոշումը տնտեսագետը վիճարկում է, քանի որ չի հիշում, թե երբևէ ԿԲ-ն որոշում կայացրած լինի ֆիքսված փոխարժեքի անցնելու մասին:
«Դեռևս անցած տարի մենք առաջարկեցինք կամաց-կամաց բարձրացնել դոլարի փոխարժեքը, որպեսզի ունենանք կառավարելի լողացող փոխարժեք, իսկ այսօր ունենք անկառավարելի լողացող փոխարժեք, քանի որ նման պարագայում անհնար է կանխատեսում անել, թե ի՞նչ կլինի մեկ ժամ հետո», - արձանագրեց Ա. Թևանյանը:
Այսօր արդեն «հացի փող», «վճարված ա, կիջնես» ամենաշատ գործածվող արտահայտությունների կողքին իր դիրքերն է ամրապնդում «տեսա՞ք դոլարն ինչ արեց» արտահայտությունը, երբ այն դեռ 24-ժամյա կյանք էլ չունի:

Все хотят поймать доллар
«Премьер-министр, министр экономики и председатель Центрального банка должны немедленно подать в отставку, поскольку за ночь залезли к нам в карманы, растратили резервы страны, резко и без предупреждения повысили курс доллара», - сказал сегодня на встрече с журналистами руководитель исследовательского центра «Политэкономия» Андраник Теванян.
Обесценивание армянского драма он сравнивает с пожаром в многоэтажном жилом доме, когда жители последних этажей, не узнав заранее о пожаре, прыгают с балкона.
«Вчера был кровавый вторник, в стране царила анархия. Главные ответственные за экономическое положение страны – президент и премьер-министр не сказали ни слова о курсе валют», - сказал А. Теванян.
Сегодня уже во многих ереванских магазинах подорожали, например, масло, сахар. 80-илетняя пенсионерка сказала в магазине: «Якобы о нас заботятся, будто бы в долларах наша пенсия приходится больше, но нам-то что, мы же не в долларах делаем покупки. Теперь мы должны покупать еду втридорога на пенсию в 25 тысяч драмов».
Всего несколько дней назад министр экономики Нерсес Ерицян считал курс 305 драмов за доллар достижением, а продажу 30 млн. драмов за один день А. Теванян назвал поводом к пополнению кармана определенных лиц.
Один из студентов 4 курса Экономического университета сказал, что в понедельник обратил в доллары все свои накопления и в результате заработал 1,5 млн. драмов. Вряд ли А. Теванян имел в виду его, в любом случае нашлись те, кто воспользовался колебаниями курса драма, но это не спасение в условиях финансово-экономического кризиса и сокращения объема трансфертов.
«Прокуратура должна выяснить, кто за последние 5 дней скупал доллары, и каковы были оттоки капитала из Армении», - сказал А. Теванян и предложил во избежание инфляционных рисков внести изменения в налогово-бюджетную политику, сократить бюджетные расходы, то есть облегчить налоговый груз, отменить использование контрольно-кассовых аппаратов и перейти к утвержденным платежам.
«Мировой кризис отразился на Армении на 10-20%. Об этом заявляли экономисты и официальные лица. В таком случае откуда такое тяжелое положение в нашей стране?».
У А. Теваняна своя позиция по этому поводу: «Основы кризиса в нашей стране были заложены еще в 2007 году, когда налоговый груз стал тяжелее, малые и средние предприятия были вынуждены работать в этих тяжелых условиях и вступили в 2008 год в разгромленном состоянии. Теперь правительство может заявлять, что курс доллара повысился из-за сокращения трансфертов, но по-моему, это не имеет никакого отношения, и нынешняя ситуация вызвана внутренними причинами».
Решение ЦБ о переходе на плавающий курс доллара экономист считает спорным, поскольку не помнит дня, когда ЦБ принимал решение об установлении фиксированно курса доллара.
«Еще в прошлом году мы предложили постепенно повышать курс доллара, чтобы у нас была управляемая плавающая валюта, а сегодня мы имеем неуправляемую плавающую валюту, поскольку в подобных условиях невозможно предсказать, что произойдет через час», - констатировал А. Теванян.
Сегодня уже выражение «Видели, что доллар творит?» укрепляет свои позиции среди армянского населения, хотя оно живет еще менее суток.